or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMF33FD RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Green LED, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 110 VDC V Coil
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMF33FD RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Green LED, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 110 VDC V Coil
SKUPDW~11773302
MFGR #RUMF33FD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 1.4 W Power, 110 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 1.4 W Power, 110 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RUMF33FD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMF33FD Contact Configuration 3 C/O Country of Origin SG Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5.63 Gross Volume per Pack Metric 92.26 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8900 lb Gross Weight per Pack Metric 89.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 6.0500 in Height [Metric] 6.0500 cm Item Group 21127 Length 3.5000 in Length [Metric] 3.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882778&lang=en-us Pickup Voltage 110 V DC Returnable Y Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RXZL520 Type PLUG-IN RELAY UNSPSC 39122324 UPC 11 78590198239 UPC 12 785901982395 Width 3.5500 in Width [Metric] 3.5500 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric With Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A Mechanical indication of relay status Optional protection modules to protect against electrical spikes Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time Without spring return pushbutton
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMF33FD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMF33FD |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Country of Origin | SG |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5.63 |
| Gross Volume per Pack Metric | 92.26 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 89.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 6.0500 in |
| Height [Metric] | 6.0500 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 3.5000 in |
| Length [Metric] | 3.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882778&lang=en-us |
| Pickup Voltage | 110 V DC |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RXZL520 |
| Type | PLUG-IN RELAY |
| UNSPSC | 39122324 |
| UPC 11 | 78590198239 |
| UPC 12 | 785901982395 |
| Width | 3.5500 in |
| Width [Metric] | 3.5500 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| With |
| Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A |
| Mechanical indication of relay status |
| Optional protection modules to protect against electrical spikes |
| Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time |
| Without spring return pushbutton |