or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMF32B7 RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Red LED, Lockable Test Button, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 24 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMF32B7 RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Red LED, Lockable Test Button, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 24 VAC V Coil
SKUPDW~11773292
MFGR #RUMF32B7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 3 VA Power, 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 3 VA Power, 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RUMF32B7 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMF32B7 Coil 250 V CONFORMING TO IEC Contact Configuration 3 C/O Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 4.60 Gross Volume per Pack Metric 75.38 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 92.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410060 Height 3.7000 in Height [Metric] 3.7000 cm Item Group 21127 Length 7.2000 in Length [Metric] 7.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882765&lang=en-us Operating Temperature -40-55 A°C Pickup Voltage 24 V AC 50/60 HZ Returnable Y Standard 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1-UL 508,IP40,UL-CSA-EAC-REACH-ROHS Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RXZL520 Type PLUG-IN RELAY UNSPSC 39122325 UPC 11 785901990512 UPC 12 785901990512 Width 3.8000 in Width [Metric] 3.8000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC Lockable test button Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A Mechanical indication of relay status Optional protection modules to protect against electrical spikes Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMF32B7 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMF32B7 |
| Coil | 250 V CONFORMING TO IEC |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 4.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 75.38 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 92.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410060 |
| Height | 3.7000 in |
| Height [Metric] | 3.7000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 7.2000 in |
| Length [Metric] | 7.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882765&lang=en-us |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Pickup Voltage | 24 V AC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1-UL 508,IP40,UL-CSA-EAC-REACH-ROHS |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RXZL520 |
| Type | PLUG-IN RELAY |
| UNSPSC | 39122325 |
| UPC 11 | 785901990512 |
| UPC 12 | 785901990512 |
| Width | 3.8000 in |
| Width [Metric] | 3.8000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC |
| Lockable test button |
| Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A |
| Mechanical indication of relay status |
| Optional protection modules to protect against electrical spikes |
| Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time |