or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMC33JD RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Green LED, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 12 VDC V Coil
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMC33JD RUM Series General Purpose Universal Interface Plug-In Relay With Green LED, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 12 VDC V Coil
SKUPDW~11773273
MFGR #RUMC33JD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 1.4 W Power, 12 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Cylindrical Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, General Purpose Universal, Series: RUM Series, 10 A, 1.4 W Power, 12 VDC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC, 10 A at 28 VDC Contact, 3 Poles, DIN Rail Mounting, Cylindrical Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 W x 1.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RUMC33JD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMC33JD Contact Configuration 3 C/O Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5.49 Gross Volume per Pack Metric 89.96 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536410060 Height 1.5748 in Height [Metric] 3.5600 cm Item Group 21127 Length 2.7559 in Length [Metric] 7.1100 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882730&lang=en-us Pickup Voltage 12 V DC Returnable Y Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RUW101MW Type Plug-in relay UNSPSC 39122325 UPC 11 785901624745 UPC 12 785901624745 Width 1.5748 in Width [Metric] 3.5600 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Without lockable test button Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A Mechanical indication of relay status Optional protection modules to protect against electrical spikes Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time Without spring return pushbutton
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMC33JD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMC33JD |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5.49 |
| Gross Volume per Pack Metric | 89.96 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410060 |
| Height | 1.5748 in |
| Height [Metric] | 3.5600 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 2.7559 in |
| Length [Metric] | 7.1100 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882730&lang=en-us |
| Pickup Voltage | 12 V DC |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RUW101MW |
| Type | Plug-in relay |
| UNSPSC | 39122325 |
| UPC 11 | 785901624745 |
| UPC 12 | 785901624745 |
| Width | 1.5748 in |
| Width [Metric] | 3.5600 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Without lockable test button |
| Zelio™ RUM plug-in relays and sockets provide a complete system solution for the most demanding applications up to 10 A |
| Mechanical indication of relay status |
| Optional protection modules to protect against electrical spikes |
| Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time |
| Without spring return pushbutton |