or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMC31F7 RUM Universal Plug-In Relay With Test Button and Lock-Down Door, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 120 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMC31F7 RUM Universal Plug-In Relay With Test Button and Lock-Down Door, 10 A, 3CO/3PDT Contact, 120 VAC V Coil
SKU1209517
MFGR #RUMC31F7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Plug-In Relay, Series: RUM Universal, 10 A, 3 VA Power, 60 Hz Frequency, 120 VAC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC/10 A at 28 VDC Contact, 3 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Cylindrical Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 in W x 1.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Plug-In Relay, Series: RUM Universal, 10 A, 3 VA Power, 60 Hz Frequency, 120 VAC Coil, 3CO/3PDT Contact Form, 10 A at 250 VAC/10 A at 28 VDC Contact, 3 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Cylindrical Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.37 in W x 1.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RUMC31F7 Application General purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMC31F7 Coil 250 V CONFORMING TO IEC Contact Configuration 3 C/O Contact Material AgNi Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5.29 Gross Volume per Pack Metric 86.69 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9140 lb Gross Weight per Pack Metric 91.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.6000 cm Item Group 21127 Length 7.0000 in Length [Metric] 6.9000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882706&lang=en-us Operating Temperature -40-55 A°C Pickup Voltage 120 V AC 50/60 HZ Returnable Y Standard 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EAC-ROHS-UL-REACH-CSA,IP40,UL 508-EN/IEC 61810-1-CSA C22.2 NO 14 Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RUZC3M Type PLUG-IN RELAY UNSPSC 39122325 UPC 11 78590182670 UPC 12 785901826705 Width 3.5000 in Width [Metric] 3.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC General purpose Lockable test button Test button with lock-down door for testing the contacts Mechanical indication of relay status Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Lockable test button for checking circuit during build Without LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMC31F7 |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMC31F7 |
| Coil | 250 V CONFORMING TO IEC |
| Contact Configuration | 3 C/O |
| Contact Material | AgNi |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5.29 |
| Gross Volume per Pack Metric | 86.69 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9140 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 91.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.6000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 6.9000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882706&lang=en-us |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Pickup Voltage | 120 V AC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Standard | 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EAC-ROHS-UL-REACH-CSA,IP40,UL 508-EN/IEC 61810-1-CSA C22.2 NO 14 |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RUZC3M |
| Type | PLUG-IN RELAY |
| UNSPSC | 39122325 |
| UPC 11 | 78590182670 |
| UPC 12 | 785901826705 |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 3.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 A 250 V AC-10 A 28 V DC,10 A 277 V AC UL-10 A 30 V DC UL-10 A 277 V AC SAME POLARITY)CSA-10 A 30 V DC CSA-5 A 250 V AC NC)IEC-5 A 28 V DC NC)IEC-10 A 250 V AC NO)IEC-10 A 28 V DC NO)IEC |
| General purpose |
| Lockable test button |
| Test button with lock-down door for testing the contacts |
| Mechanical indication of relay status |
| Bus jumpers for connecting multiple terminals reduce installation time |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Lockable test button for checking circuit during build |
| Without LED |