or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMC22F7 Universal Relay, 10 A, 2NO-2NC SPDT Contact, 120 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RUMC22F7 Universal Relay, 10 A, 2NO-2NC SPDT Contact, 120 VAC V Coil
SKU1178338
MFGR #RUMC22F7
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Zelio™ Relay, Universal, Series: RUM, 10 A, 60 Hz Frequency, 120 VAC Coil, 2NO-2NC SPDT Contact Form, 10 A at 250 VAC/28 VDC Contact, 2 Pole, Plug-In/Socket Mounting, Cylindrical Pin Terminal, LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 56 mm L x 35 mm W x 35.4 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Relay, Universal, Series: RUM, 10 A, 60 Hz Frequency, 120 VAC Coil, 2NO-2NC SPDT Contact Form, 10 A at 250 VAC/28 VDC Contact, 2 Pole, Plug-In/Socket Mounting, Cylindrical Pin Terminal, LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 56 mm L x 35 mm W x 35.4 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RUMC22F7 Application Packaging Machines, Textile Machines, Conveyance Lines, Low/Medium Voltage Switchgear, Compressor and Blower Control Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RUMC22F7 Coil 250 V CONFORMING TO IEC Contact Configuration 2 C/O Contact Material AgNi Country of Origin US Currency USD Dimensions 56 mm L x 35 mm W x 35.4 mm H Display Type LED Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 60 Gross Volume Per Pack 5.29 Gross Volume per Pack Metric 86.69 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 88.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.6000 cm Item Group 21127 Length 6.5000 in Length [Metric] 6.9000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882690&lang=en-us Mounting Type Socket Number Of Poles 2 Operating Temperature -40-55 A°C Pickup Voltage 120 V AC 50/60 HZ Returnable Y Series RUM Standard 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EAC-UL-ROHS-CSA-REACH,EN/IEC 61810-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IP40 Sub Brand RUM Substitute Product Catalog Number RXZL520 Temperature Rating -40 to 55 Terminal Type Plug-In Type Universal UNSPSC 39122325 Width 3.5000 in Width [Metric] 3.5000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 Coil Voltage 120 Contact Form DPDT 2-Form C Packaging Machines, Textile Machines, Conveyance Lines, Low/Medium Voltage Switchgear, Compressor and Blower Control Applications Lockable test button Test button with lock down door for testing the contacts Green LED indication of relay status Mechanical indication of relay status Lockable test button control 20% utilization coefficient 20% utilization coefficient Cylindrical shape pin 250 V conforming to IEC, 300 V conforming to UL, 300 V conforming to CSA rated insulation voltage 4 kV rated impulse withstand voltage 10 A at 28 VDC (NO) conforming to IEC, 10 A at 250 VAC (NO) conforming to IEC, 5 A at 28 VDC (NC) conforming to IEC, 5 A at 250 VAC (NC) conforming to IEC, 10 A at 30 VDC conforming to UL, 10 A at 277 VAC conforming to UL, 10 A at 277 VAC conforming to CSA, 10 A at 30 VDC conforming to CSA rated operational current 10 A at 28 VDC (NO) conforming to IEC, 10 A at 250 VAC (NO) conforming to IEC, 5 A at 28 VDC (NC) conforming to IEC, 5 A at 250 VAC (NC) conforming to IEC, 10 A at 30 VDC conforming to UL, 10 A at 277 VAC conforming to UL, 10 A at 277 VAC conforming to CSA, 10 A at 30 VDC conforming to CSA rated operational current 250 VAC maximum switching voltage conforming to IEC 170 mW at 10 mA, 17 V minimum switching capacity <=18000 cycles/hour no-load, <=1200 cycles/hour under load operating rate 5000000 cycles mechanical durability, 100000 cycles for resistive load electrical durability >= 0.15 Uc AC drop out voltage threshold 20 ms at nominal voltage operate time and release time 1700 Ohm at 20 deg C +/- 15 percent average coil resistance 2000 VAC between poles with basic insulation, 1500 VAC between contacts with micro disconnection insulation, 2500 VAC between coil and contact with reinforced insulation dielectric strength -40 to 85 deg C ambient air storage temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RUMC22F7 |
| Application | Packaging Machines, Textile Machines, Conveyance Lines, Low/Medium Voltage Switchgear, Compressor and Blower Control Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RUMC22F7 |
| Coil | 250 V CONFORMING TO IEC |
| Contact Configuration | 2 C/O |
| Contact Material | AgNi |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 56 mm L x 35 mm W x 35.4 mm H |
| Display Type | LED |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 60 |
| Gross Volume Per Pack | 5.29 |
| Gross Volume per Pack Metric | 86.69 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 88.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.6000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 6.5000 in |
| Length [Metric] | 6.9000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=356882690&lang=en-us |
| Mounting Type | Socket |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Pickup Voltage | 120 V AC 50/60 HZ |
| Returnable | Y |
| Series | RUM |
| Standard | 10 GN 11 MS) IN OPERATION EN/IEC 60068-2-27-10 GN 11 MS) NOT OPERATING EN/IEC 60068-2-27,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-4 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,EAC-UL-ROHS-CSA-REACH,EN/IEC 61810-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IP40 |
| Sub Brand | RUM |
| Substitute Product Catalog Number | RXZL520 |
| Temperature Rating | -40 to 55 |
| Terminal Type | Plug-In |
| Type | Universal |
| UNSPSC | 39122325 |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 3.5000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 |
| Coil Voltage | 120 |
| Contact Form | DPDT 2-Form C |
| Packaging Machines, Textile Machines, Conveyance Lines, Low/Medium Voltage Switchgear, Compressor and Blower Control Applications |
| Lockable test button |
| Test button with lock down door for testing the contacts |
| Green LED indication of relay status |
| Mechanical indication of relay status |
| Lockable test button control |
| 20% utilization coefficient |
| 20% utilization coefficient |
| Cylindrical shape pin |
| 250 V conforming to IEC, 300 V conforming to UL, 300 V conforming to CSA rated insulation voltage |
| 4 kV rated impulse withstand voltage |
| 10 A at 28 VDC (NO) conforming to IEC, 10 A at 250 VAC (NO) conforming to IEC, 5 A at 28 VDC (NC) conforming to IEC, 5 A at 250 VAC (NC) conforming to IEC, 10 A at 30 VDC conforming to UL, 10 A at 277 VAC conforming to UL, 10 A at 277 VAC conforming to CSA, 10 A at 30 VDC conforming to CSA rated operational current |
| 10 A at 28 VDC (NO) conforming to IEC, 10 A at 250 VAC (NO) conforming to IEC, 5 A at 28 VDC (NC) conforming to IEC, 5 A at 250 VAC (NC) conforming to IEC, 10 A at 30 VDC conforming to UL, 10 A at 277 VAC conforming to UL, 10 A at 277 VAC conforming to CSA, 10 A at 30 VDC conforming to CSA rated operational current |
| 250 VAC maximum switching voltage conforming to IEC |
| 170 mW at 10 mA, 17 V minimum switching capacity |
| <=18000 cycles/hour no-load, <=1200 cycles/hour under load operating rate |
| 5000000 cycles mechanical durability, 100000 cycles for resistive load electrical durability |
| >= 0.15 Uc AC drop out voltage threshold |
| 20 ms at nominal voltage operate time and release time |
| 1700 Ohm at 20 deg C +/- 15 percent average coil resistance |
| 2000 VAC between poles with basic insulation, 1500 VAC between contacts with micro disconnection insulation, 2500 VAC between coil and contact with reinforced insulation dielectric strength |
| -40 to 85 deg C ambient air storage temperature |