or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB2A080M7 RSB Series Interface Plug-In Relay, 8 A, 2NO-2NC/DPDT Contact, 220 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB2A080M7 RSB Series Interface Plug-In Relay, 8 A, 2NO-2NC/DPDT Contact, 220 VAC V Coil
SKUPDW~6416110
MFGR #RSB2A080M7
Call For Price
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 8 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 220 VAC Coil, 2NO-2NC/DPDT Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 2 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 12.5 mm W x 1.14 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB Series, 8 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 220 VAC Coil, 2NO-2NC/DPDT Contact Form, 12 A at 250 VAC/12 A at 28 VDC Contact, 2 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C AC/-40 to 85 deg C DC, 12.5 mm W x 1.14 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RSB2A080M7 Application General purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB2A080M7 Coil 0.75 VA AC Country of Origin AT Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.40 Gross Volume per Pack Metric 22.94 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 12.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 1.7000 in Height [Metric] 1.7000 cm Item Group 21127 Length 31.0000 in Length [Metric] 31.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648970&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number RSZL300 UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric General purpose any position Without LED and pushbutton Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Lockable test button for checking circuit during build
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB2A080M7 |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB2A080M7 |
| Coil | 0.75 VA AC |
| Country of Origin | AT |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.40 |
| Gross Volume per Pack Metric | 22.94 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 1.7000 in |
| Height [Metric] | 1.7000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 31.0000 in |
| Length [Metric] | 31.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648970&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | RSZL300 |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| General purpose |
| any position |
| Without LED and pushbutton |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Lockable test button for checking circuit during build |