or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A160BD Interface Relay, 16 A, 1NO-1NC 1SPDT Contact, 24 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A160BD Interface Relay, 16 A, 1NO-1NC 1SPDT Contact, 24 VDC V Coil
SKU441936
MFGR #RSB1A160BD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Relay, Interface, Series: RSB, 16 A, 0.45 W Power, 24 VDC Coil, 1NO-1NC 1SPDT Contact Form, 16 A at 250 VAC/28 VDC Contact, 2 Pole, Plug-In/Socket Mounting, Flat Pin/PCB Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 158 deg F, 15.7 in W x 1.14 in H x 12.5 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Relay, Interface, Series: RSB, 16 A, 0.45 W Power, 24 VDC Coil, 1NO-1NC 1SPDT Contact Form, 16 A at 250 VAC/28 VDC Contact, 2 Pole, Plug-In/Socket Mounting, Flat Pin/PCB Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 158 deg F, 15.7 in W x 1.14 in H x 12.5 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RSB1A160BD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB1A160BD Coil 0.45 W DC Country of Origin AT Currency USD Dimensions 1.14 in H x 15.7 in W x 12.5 in D Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.54 Gross Volume per Pack Metric 8.85 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 15.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 1.7000 in Height [Metric] 15.0000 cm Item Group 21127 Length 31.0000 in Length [Metric] 40.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648870&lang=en-us Mounting Type Plug-In/Socket Number Of Poles 2 Power Rating 0.45 Returnable Y Series RSB Substitute Product Catalog Number RSZL300 Temperature Rating -40 to 158 Terminal Type Flat Pin/PCB UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 15.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 16 Coil Voltage 24 Contact Form 1NO-1NC SPDT Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Control Applications any position Without socket Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB1A160BD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB1A160BD |
| Coil | 0.45 W DC |
| Country of Origin | AT |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.14 in H x 15.7 in W x 12.5 in D |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.54 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8.85 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 1.7000 in |
| Height [Metric] | 15.0000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 31.0000 in |
| Length [Metric] | 40.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648870&lang=en-us |
| Mounting Type | Plug-In/Socket |
| Number Of Poles | 2 |
| Power Rating | 0.45 |
| Returnable | Y |
| Series | RSB |
| Substitute Product Catalog Number | RSZL300 |
| Temperature Rating | -40 to 158 |
| Terminal Type | Flat Pin/PCB |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 15.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 16 |
| Coil Voltage | 24 |
| Contact Form | 1NO-1NC SPDT |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Control Applications |
| any position |
| Without socket |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |
| Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals |