or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120U7 Interface Plug-In Relay, 12 A, 1CO-SPDT Contact, 240 VAC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120U7 Interface Plug-In Relay, 12 A, 1CO-SPDT Contact, 240 VAC V Coil
SKUPDW~9920281
MFGR #RSB1A120U7
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB, 12 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 240 VAC Coil, 1CO-SPDT Contact Form, 1 Pole, Plug-In Mounting, Flat Pin/PCB Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 158 deg F, 1.14 in H x 15.7 in W x 12.5 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Interface Plug-In Relay, Series: RSB, 12 A, 0.75 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 240 VAC Coil, 1CO-SPDT Contact Form, 1 Pole, Plug-In Mounting, Flat Pin/PCB Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 158 deg F, 1.14 in H x 15.7 in W x 12.5 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RSB1A120U7 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB1A120U7 Coil 240 V AC Connection FLAT (PCB TYPE) Contact Configuration 1 C/O Contact Rating Standard Country of Origin AT Currency USD Enclosure IP40 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.00 Gross Volume per Pack Metric 16.39 Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 15.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 2.2000 in Height [Metric] 2.2000 cm Item Group 21127 Length 31.1000 in Length [Metric] 31.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648860&lang=en-us Mounting PLUG-IN Operating Temperature -40...158 °F (-40...70 °C) Resistance 33000 OHM (AC) AT 20 A°C +/- 10 Returnable Y Standard EN/IEC, UL, CSA Sub Brand ZELIO Substitute Product Catalog Number RSZL300 Type Interface Relay UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 12 A Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor and Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Controls Applications LOT OF 10 Without socket Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB1A120U7 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB1A120U7 |
| Coil | 240 V AC |
| Connection | FLAT (PCB TYPE) |
| Contact Configuration | 1 C/O |
| Contact Rating | Standard |
| Country of Origin | AT |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 16.39 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 2.2000 in |
| Height [Metric] | 2.2000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 31.1000 in |
| Length [Metric] | 31.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648860&lang=en-us |
| Mounting | PLUG-IN |
| Operating Temperature | -40...158 °F (-40...70 °C) |
| Resistance | 33000 OHM (AC) AT 20 A°C +/- 10 |
| Returnable | Y |
| Standard | EN/IEC, UL, CSA |
| Sub Brand | ZELIO |
| Substitute Product Catalog Number | RSZL300 |
| Type | Interface Relay |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 12 A |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor and Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Controls Applications |
| LOT OF 10 |
| Without socket |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |
| Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals |