or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120JD Interface Relay, 12 A, 1NO-1NC 1SPDT Contact, 12 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RSB1A120JD Interface Relay, 12 A, 1NO-1NC 1SPDT Contact, 12 VDC V Coil
SKUPDW~6416058
MFGR #RSB1A120JD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Relay, Interface, Series: RSB, 12 A, 0.45 W Power, 12 VDC Coil, 1NO-1NC 1SPDT Contact Form, 12 A at 250 VAC/28 VDC Contact, 2 Pole, Plug-In/Socket Mounting, Flat Pin/PCB Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 158 deg F, 15.7 in W x 1.14 in H x 12.5 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Relay, Interface, Series: RSB, 12 A, 0.45 W Power, 12 VDC Coil, 1NO-1NC 1SPDT Contact Form, 12 A at 250 VAC/28 VDC Contact, 2 Pole, Plug-In/Socket Mounting, Flat Pin/PCB Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 158 deg F, 15.7 in W x 1.14 in H x 12.5 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RSB1A120JD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RSB1A120JD Coil 0.45 W DC Country of Origin AT Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.54 Gross Volume per Pack Metric 8.85 Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 15.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 2.1000 in Height [Metric] 2.1000 cm Item Group 21127 Length 31.1000 in Length [Metric] 31.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648836&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number RSZL300 UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Control Applications any position Without socket Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RSB1A120JD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RSB1A120JD |
| Coil | 0.45 W DC |
| Country of Origin | AT |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.54 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8.85 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 2.1000 in |
| Height [Metric] | 2.1000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 31.1000 in |
| Length [Metric] | 31.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648836&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | RSZL300 |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Control Applications |
| any position |
| Without socket |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |
| Wide selection of sockets with mixed or separate coil and contact terminals |