or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RPM22JD Power Relay With Adapter, 15 A, 2NO-2NC Contact, 12 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RPM22JD Power Relay With Adapter, 15 A, 2NO-2NC Contact, 12 VDC V Coil
SKU1049359
MFGR #RPM22JD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Power Relay, Series: RPM, 15 A, 0.85 W Power, 12 VDC Coil, 2NO-2NC Contact Form, 2 Pole, DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.54 in W x 1.06 in H x 0.83 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Power Relay, Series: RPM, 15 A, 0.85 W Power, 12 VDC Coil, 2NO-2NC Contact Form, 2 Pole, DIN Rail/Flange/Plug-In/Socket Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.54 in W x 1.06 in H x 0.83 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RPM22JD Amperage Rating 15 A 250 V AC-15 A 28 V DC,15 A 277 V AC) UL-15 A 28 V DC) UL-15 A 250 V AC) NO IEC-15 A 28 V DC) NO IEC-7.5 A 250 V AC) NC IEC-7.5 A 28 V DC) NC IEC Application Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number RPM22JD Coil 0.85 W,12 V DC Connection FLAT/SPADE (FASTON TYPE) Contact Configuration 2 C/O Contact Rating B300 Country of Origin US Currency USD Enclosure IP 40 CONFORMING TO IEC/EN 60529 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.44 Gross Volume per Pack Metric 23.60 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 37.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 2.0000 in Height [Metric] 3.0000 cm Item Group 21127 Length 4.5000 in Length [Metric] 12.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648662&lang=en-us Mounting PLUG-IN SOCKET (DIN RAIL OR FLANGE WITH ADAPTER) Operating Temperature -40-55 A°C Resistance 160 OHMS Returnable Y Standard 15 GNIN OPERATION-30 GNNOT OPERATING,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-5 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1-UL 508,CSA-UL-ROHS-REACH-EAC,IP40 EN/IEC 60529 Stock Status NONSTOCK Sub Brand RPM Substitute Product Catalog Number RXZL520 Type FLAT,PLUG-IN RELAY UNSPSC 39122326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.0000 in Width [Metric] 10.5000 cm Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications ANY POSITION Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RPM22JD |
| Amperage Rating | 15 A 250 V AC-15 A 28 V DC,15 A 277 V AC) UL-15 A 28 V DC) UL-15 A 250 V AC) NO IEC-15 A 28 V DC) NO IEC-7.5 A 250 V AC) NC IEC-7.5 A 28 V DC) NC IEC |
| Application | Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RPM22JD |
| Coil | 0.85 W,12 V DC |
| Connection | FLAT/SPADE (FASTON TYPE) |
| Contact Configuration | 2 C/O |
| Contact Rating | B300 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP 40 CONFORMING TO IEC/EN 60529 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 23.60 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 37.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 3.0000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 12.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648662&lang=en-us |
| Mounting | PLUG-IN SOCKET (DIN RAIL OR FLANGE WITH ADAPTER) |
| Operating Temperature | -40-55 A°C |
| Resistance | 160 OHMS |
| Returnable | Y |
| Standard | 15 GNIN OPERATION-30 GNNOT OPERATING,3 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES IN OPERATION-5 GN +/- 1 MM 10-150 HZ)5 CYCLES NOT OPERATING,CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 61810-1-UL 508,CSA-UL-ROHS-REACH-EAC,IP40 EN/IEC 60529 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | RPM |
| Substitute Product Catalog Number | RXZL520 |
| Type | FLAT,PLUG-IN RELAY |
| UNSPSC | 39122326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.0000 in |
| Width [Metric] | 10.5000 cm |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications |
| ANY POSITION |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |