or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RPM12JD Power Plug-In Relay With Test Button and Lock-Down Door, 15 A, SPDT (1C/O) Contact, 12 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RPM12JD Power Plug-In Relay With Test Button and Lock-Down Door, 15 A, SPDT (1C/O) Contact, 12 VDC V Coil
SKU1107489
MFGR #RPM12JD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Power Plug-In Relay, Series: RPM Series, 15 A, 1.1 W Power, 12 VDC Coil, SPDT (1C/O) Contact Form, 15 A at 277 VAC/15 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Flat Pin Terminal, Green LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 0.55 in W x 1.06 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Power Plug-In Relay, Series: RPM Series, 15 A, 1.1 W Power, 12 VDC Coil, SPDT (1C/O) Contact Form, 15 A at 277 VAC/15 A at 28 VDC Contact, 1 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Flat Pin Terminal, Green LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 0.55 in W x 1.06 in H Dimensions
Alternate Catalog Number RPM12JD Application General purpose ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number RPM12JD Coil 1.1 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.25 Gross Volume per Pack Metric 20.48 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 26.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 21127 Length 4.5000 in Length [Metric] 4.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648614&lang=en-us Mounting PLUG-IN Returnable Y Stock Status NONSTOCK Substitute Product Catalog Number RPZF1 UNSPSC 39122326 UPC 11 78590143911 UPC 12 785901439110 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm General purpose any position Test button with removable lock-down door for testing the contacts Mechanical indication of relay status Wide number of contacts Easy installation and maintenance Socket compatible plug in relays Flag indicator to show contact status Lockable test button for checking circuit during build Magnetically isolated Coil voltage LED indicator
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RPM12JD |
| Application | General purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RPM12JD |
| Coil | 1.1 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 20.48 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 26.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 4.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648614&lang=en-us |
| Mounting | PLUG-IN |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Substitute Product Catalog Number | RPZF1 |
| UNSPSC | 39122326 |
| UPC 11 | 78590143911 |
| UPC 12 | 785901439110 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| General purpose |
| any position |
| Test button with removable lock-down door for testing the contacts |
| Mechanical indication of relay status |
| Wide number of contacts |
| Easy installation and maintenance |
| Socket compatible plug in relays |
| Flag indicator to show contact status |
| Lockable test button for checking circuit during build |
| Magnetically isolated |
| Coil voltage LED indicator |