or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RPF2ABD Power Relay, 30 A, 2NO-DPST Contact, 24 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RPF2ABD Power Relay, 30 A, 2NO-DPST Contact, 24 VDC V Coil
SKU1343811
MFGR #RPF2ABD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Power Relay, Series: RPF, 30 A, 1.7 W Power, 24 VDC Coil, 2NO-DPST Contact Form, 2 Pole, DIN Rail/Flange/Panel/Plug-In Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 2.7 in H x 1.33 in W x 1.54 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Power Relay, Series: RPF, 30 A, 1.7 W Power, 24 VDC Coil, 2NO-DPST Contact Form, 2 Pole, DIN Rail/Flange/Panel/Plug-In Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 2.7 in H x 1.33 in W x 1.54 in D Dimensions
Alternate Catalog Number RPF2ABD Application Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food, Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RPF2ABD Country of Origin CN Currency USD Dimensions 2.7 in H x 1.33 in W x 1.54 in D Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 6.43 Gross Volume per Pack Metric 105.37 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 82.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410050 Height 3.8700 in Height [Metric] 4.5000 cm Item Group 21127 Length 6.8500 in Length [Metric] 19.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648564&lang=en-us Mounting DIN Rail;Panel Mounting Type DIN Rail/Flange/Panel/Plug-In Number Of Poles 2 Power Rating 1.7 Returnable Y Series RPF Temperature Rating -40 to 55 Terminal Type Faston/Flat Pin/Spade Type DIN rail/panel mount relay UNSPSC 39122324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.3700 in Width [Metric] 14.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 30 Coil Voltage 24 Contact Form 2NO DPST Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food, Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications without Gold flash contacts Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers Test button allows users to check circuits for proper operation Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance Standard mechanical flag indicates relay status
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RPF2ABD |
| Application | Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food, Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RPF2ABD |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.7 in H x 1.33 in W x 1.54 in D |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 6.43 |
| Gross Volume per Pack Metric | 105.37 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 82.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410050 |
| Height | 3.8700 in |
| Height [Metric] | 4.5000 cm |
| Item Group | 21127 |
| Length | 6.8500 in |
| Length [Metric] | 19.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648564&lang=en-us |
| Mounting | DIN Rail;Panel |
| Mounting Type | DIN Rail/Flange/Panel/Plug-In |
| Number Of Poles | 2 |
| Power Rating | 1.7 |
| Returnable | Y |
| Series | RPF |
| Temperature Rating | -40 to 55 |
| Terminal Type | Faston/Flat Pin/Spade |
| Type | DIN rail/panel mount relay |
| UNSPSC | 39122324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.3700 in |
| Width [Metric] | 14.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 30 |
| Coil Voltage | 24 |
| Contact Form | 2NO DPST |
| Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food, Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces Applications |
| without |
| Gold flash contacts |
| Multiple-pole contact options for simultaneous control of separate, individual circuits signature full feature covers |
| Test button allows users to check circuits for proper operation |
| Lock down door holds contacts in place to test circuits during maintenance |
| Standard mechanical flag indicates relay status |