or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ REXL4TMF7 Type A Miniature Modular Timing Relay, 0.1 s to 100 hr Setting, 250 VAC, 4CO/4PDT Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ REXL4TMF7 Type A Miniature Modular Timing Relay, 0.1 s to 100 hr Setting, 250 VAC, 4CO/4PDT Contact
SKU375778
MFGR #REXL4TMF7
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Zelio™ Timing Relay, Type A Miniature Modular, Series: REXL, Operation Mode: On-Delay, 250 VAC, 3 A, 4CO/4PDT Contact Form, 0.1 s to 100 hr Time Setting, IP50 Enclosure, -20 to 60 deg F, Plug-In/Socket Mounting
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Timing Relay, Type A Miniature Modular, Series: REXL, Operation Mode: On-Delay, 250 VAC, 3 A, 4CO/4PDT Contact Form, 0.1 s to 100 hr Time Setting, IP50 Enclosure, -20 to 60 deg F, Plug-In/Socket Mounting
Alternate Catalog Number REXL4TMF7 Amperage Rating 3 ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number REXL4TMF7 Contact Configuration 4 C/O Contact Form 4CO 4PDT Contact Rating 5 A AC Country of Origin ID Currency USD Enclosure IP 50 Enclosure Type IP50 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 4.52 Gross Volume per Pack Metric 74.07 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 53.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 3.1000 in Height [Metric] 3.1000 cm Item Group 22370 Length 7.5000 in Length [Metric] 7.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648016&lang=en-us Mounting Plug-in socket) Mounting Type Plug-In/Socket Operating Temperature -20-60 A°C Operation Mode On Delay Returnable Y Series REXL Stock Status NONSTOCK Sub Brand ZELIO Substitute Product Catalog Number RXZE2M114 Temperature Rating -20 to 60 Time Setting 0.1 s to 100 hr Timing Range 1...10 min;10...100 h;6...60 s;0.1...1 s;1...10 h;6...60 min;1...10 s Type Type A Miniature Modular UNSPSC 39121523 Voltage Rating 250 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.1000 in Width [Metric] 3.1000 cm For refurbishment of old installations without using a plc status display with 2 LED's visually inspect the status of you system without specialized tools, automatic doors, bottling, car washes, complex and special machines, control equipment panels, educational campuses, food and beverage, HVAC, industrial buildings, manufacturing, material handling and process control for output in operation 1 LED (red); for power ON 1 LED (yellow) Designed for socket plug-in quick and easy installation minimizes setup No more need to stock many different products to cover all your factory transparent cover to protect settings from being tampered with More piece of mind for your maintenance team single function timer for a simple integration in hard wired logic schematics Reduced panel space smaller units require less installed space Installation flexibility Tamper-resistant, these units feature a sealable cover Increased functionality, timers with single functions and a choice of electromechanical or solid state functionality
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | REXL4TMF7 |
| Amperage Rating | 3 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | REXL4TMF7 |
| Contact Configuration | 4 C/O |
| Contact Form | 4CO 4PDT |
| Contact Rating | 5 A AC |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP 50 |
| Enclosure Type | IP50 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 4.52 |
| Gross Volume per Pack Metric | 74.07 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 53.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 3.1000 in |
| Height [Metric] | 3.1000 cm |
| Item Group | 22370 |
| Length | 7.5000 in |
| Length [Metric] | 7.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=648016&lang=en-us |
| Mounting | Plug-in socket) |
| Mounting Type | Plug-In/Socket |
| Operating Temperature | -20-60 A°C |
| Operation Mode | On Delay |
| Returnable | Y |
| Series | REXL |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ZELIO |
| Substitute Product Catalog Number | RXZE2M114 |
| Temperature Rating | -20 to 60 |
| Time Setting | 0.1 s to 100 hr |
| Timing Range | 1...10 min;10...100 h;6...60 s;0.1...1 s;1...10 h;6...60 min;1...10 s |
| Type | Type A Miniature Modular |
| UNSPSC | 39121523 |
| Voltage Rating | 250 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.1000 in |
| Width [Metric] | 3.1000 cm |
| For refurbishment of old installations without using a plc status display with 2 LED's visually inspect the status of you system without specialized tools, automatic doors, bottling, car washes, complex and special machines, control equipment panels, educational campuses, food and beverage, HVAC, industrial buildings, manufacturing, material handling and process control |
| for output in operation 1 LED (red); for power ON 1 LED (yellow) |
| Designed for socket plug-in quick and easy installation minimizes setup |
| No more need to stock many different products to cover all your factory transparent cover to protect settings from being tampered with |
| More piece of mind for your maintenance team single function timer for a simple integration in hard wired logic schematics |
| Reduced panel space smaller units require less installed space |
| Installation flexibility |
| Tamper-resistant, these units feature a sealable cover |
| Increased functionality, timers with single functions and a choice of electromechanical or solid state functionality |