or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Vigirex™ 56473TD Manual Reset Adjustable Ground Fault Relay System, 220 to 240 VAC, Panel Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Vigirex™ 56473TD Manual Reset Adjustable Ground Fault Relay System, 220 to 240 VAC, Panel Mount
SKUPDW~10430014
MFGR #56473TD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Vigirex™ Ground Fault Relay System, Manual Reset Adjustable, 220 to 240 VAC, Panel Mounting
Schneider Electric Square D™ Vigirex™ Ground Fault Relay System, Manual Reset Adjustable, 220 to 240 VAC, Panel Mounting
Alternate Catalog Number 56473TD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 56473TD Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.4040 lb Gross Weight per Pack Metric 240.40 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 8.8900 in Height [Metric] 8.8900 cm Item Group 00992 Length 7.6200 in Length [Metric] 7.6200 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61563269&lang=en-us Returnable Y Standard EN/IEC 60947-2 Annex M;EN/IEC 60755;UL 1053;CAN/CSA C22.2 No. 144 Type Monitoring relay UNSPSC 39121613 UPC 11 78590115301 UPC 12 785901153016 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.8900 in Width [Metric] 8.8900 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 56473TD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 56473TD |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.4040 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 240.40 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 8.8900 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Item Group | 00992 |
| Length | 7.6200 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61563269&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | EN/IEC 60947-2 Annex M;EN/IEC 60755;UL 1053;CAN/CSA C22.2 No. 144 |
| Type | Monitoring relay |
| UNSPSC | 39121613 |
| UPC 11 | 78590115301 |
| UPC 12 | 785901153016 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.8900 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |