or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF82 Fuse Carrier, 400 VAC, 25 A, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ TeSys™ DF82 Fuse Carrier, 400 VAC, 25 A, 2 Poles
SKUPDW~9365878
MFGR #DF82
$/ea
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Carrier, Series: DF Series, 400 VAC, 25 A, 2 Pole, Fuse Holder Code: DF8, Screw Clamp Terminal Connection, DIN Rail Mounting, 32 mm Fuse Length, 8.3 mm Diameter Fuse, -40 to 70 deg C, For Use With: DF2BA/DF2BN Fuse Cartridge, 35 mm W x 61 mm D x 79.5 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ TeSys™ Fuse Carrier, Series: DF Series, 400 VAC, 25 A, 2 Pole, Fuse Holder Code: DF8, Screw Clamp Terminal Connection, DIN Rail Mounting, 32 mm Fuse Length, 8.3 mm Diameter Fuse, -40 to 70 deg C, For Use With: DF2BA/DF2BN Fuse Cartridge, 35 mm W x 61 mm D x 79.5 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number DF82 Application 8.3 X 32 MM ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number DF82 Connection SCREW CLAMP TERMINALS 1 1-16 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 2 1-6 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 1 1-16 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT- SCREW CLAMP TERMINALS 2 1-6 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 11.20 Gross Volume per Pack Metric 183.53 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 86.18 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536509045 Height 8.0000 in Height [Metric] 8.0000 cm Item Group 21714 Length 6.1000 in Length [Metric] 6.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=605030&lang=en-us Mounting 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL,VERTICAL +/- 23A°) Operating Temperature -40-70 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C Returnable N Size 35 MM,61 MM,79.5 MM Standard 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 Sub Brand TESYS DF UNSPSC 39121624 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 2.5 W maximum power dissipation by fuse;2.5 W maximum power dissipation by fuse Width 3.5000 in Width [Metric] 3.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 25 A Type Fuse carrier Voltage Rating 400 VAC 8.3 X 32 MM SET OF 6
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | DF82 |
| Application | 8.3 X 32 MM |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | DF82 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINALS 1 1-16 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 2 1-6 MMA²RIGID- SCREW CLAMP TERMINALS 1 1-16 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT- SCREW CLAMP TERMINALS 2 1-6 MMA²FLEXIBLE WITH OR WITHOUT |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 11.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 183.53 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 86.18 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509045 |
| Height | 8.0000 in |
| Height [Metric] | 8.0000 cm |
| Item Group | 21714 |
| Length | 6.1000 in |
| Length [Metric] | 6.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=605030&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL,VERTICAL +/- 23A°) |
| Operating Temperature | -40-70 A°C WITH DERATING ABOVE 20A°C |
| Returnable | N |
| Size | 35 MM,61 MM,79.5 MM |
| Standard | 960 A°C IEC 60695-2-1,IP20 |
| Sub Brand | TESYS DF |
| UNSPSC | 39121624 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 2.5 W maximum power dissipation by fuse;2.5 W maximum power dissipation by fuse |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 3.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 25 A |
| Type | Fuse carrier |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| 8.3 X 32 MM |
| SET OF 6 |