or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Spacial™ NSYS3X10830 1-Door Compact Enclosure, 800 mm W x 300 mm D x 1000 mm H, NEMA 1/2/3/3R/4/4X/5/12/13, 304L Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Spacial™ NSYS3X10830 1-Door Compact Enclosure, 800 mm W x 300 mm D x 1000 mm H, NEMA 1/2/3/3R/4/4X/5/12/13, 304L Stainless Steel
SKUPDW~7385307
MFGR #NSYS3X10830
$/ea
Schneider Electric Square D™ Spacial™ Enclosure, 1-Door Compact, Series: NSYS3X, 800 mm Width, 300 mm D, 1000 mm Height, NEMA 1/2/3/3R/4/4X/5/12/13, Hinged Cover, Lock: 2-Point/3 mm Double Bar, Wall Mount, 304L Stainless Steel, Scotch-Brite® Brushed
Schneider Electric Square D™ Spacial™ Enclosure, 1-Door Compact, Series: NSYS3X, 800 mm Width, 300 mm D, 1000 mm Height, NEMA 1/2/3/3R/4/4X/5/12/13, Hinged Cover, Lock: 2-Point/3 mm Double Bar, Wall Mount, 304L Stainless Steel, Scotch-Brite® Brushed
Alternate Catalog Number NSYS3X10830 Application For industries with particularly demanding hygiene and corrosion resistance requirements, such as chemical, oil and food, beverage and multi-purpose applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYS3X10830 Color Silver Construction 1 body;1 reinforcement frame drilled door;1 door;2 lock door;Single piece body, cross-shaped structure;gutter shaped front rail Country of Origin BG Cover Type Hinged Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Scotch-Brite® Brushed Gross Volume Per Pack 16495.80 Gross Volume per Pack Metric 270316.68 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3740 lb Gross Weight per Pack Metric 37.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height [Metric] 102.0060 cm Item Group 80034 Length [Metric] 81.5080 cm Lock 2-Point/3 mm Double Bar Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177055&lang=en-us Mounting Wall Mount Mounting Type Wall Returnable Y Series NSYS3X Size 11.81 in Standard IEC 62208,IK10 IEC 62262,IP66 IEC 60529,UL 508 TYPE A-CAN/CSA 22 Sub Brand SPACIAL Type 1-Door Compact UNSPSC 39121303 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 32.5120 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 300 Height 32.0000 in Length 103.0000 in Material 304L Stainless Steel NEMA Rating NEMA 1/2/3/3R/4/4X/5/12/13 Width 82.0000 in For industries with particularly demanding hygiene and corrosion resistance requirements, such as chemical, oil and food, beverage and multi-purpose applications 2 points lock, 3 mm double-bar IP66 conforming to IEC 60529 Without mounting plate Without gland plate
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYS3X10830 |
| Application | For industries with particularly demanding hygiene and corrosion resistance requirements, such as chemical, oil and food, beverage and multi-purpose applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYS3X10830 |
| Color | Silver |
| Construction | 1 body;1 reinforcement frame drilled door;1 door;2 lock door;Single piece body, cross-shaped structure;gutter shaped front rail |
| Country of Origin | BG |
| Cover Type | Hinged |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Scotch-Brite® Brushed |
| Gross Volume Per Pack | 16495.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 270316.68 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3740 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 37.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height [Metric] | 102.0060 cm |
| Item Group | 80034 |
| Length [Metric] | 81.5080 cm |
| Lock | 2-Point/3 mm Double Bar |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177055&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mount |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | Y |
| Series | NSYS3X |
| Size | 11.81 in |
| Standard | IEC 62208,IK10 IEC 62262,IP66 IEC 60529,UL 508 TYPE A-CAN/CSA 22 |
| Sub Brand | SPACIAL |
| Type | 1-Door Compact |
| UNSPSC | 39121303 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 32.5120 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 300 |
| Height | 32.0000 in |
| Length | 103.0000 in |
| Material | 304L Stainless Steel |
| NEMA Rating | NEMA 1/2/3/3R/4/4X/5/12/13 |
| Width | 82.0000 in |
| For industries with particularly demanding hygiene and corrosion resistance requirements, such as chemical, oil and food, beverage and multi-purpose applications |
| 2 points lock, 3 mm double-bar |
| IP66 conforming to IEC 60529 |
| Without mounting plate |
| Without gland plate |