or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ SPACIAL NSYS3CM303020 HMI Enclosure, 300 mm W x 200 mm D x 300 mm H, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ SPACIAL NSYS3CM303020 HMI Enclosure, 300 mm W x 200 mm D x 300 mm H, Steel
SKUPDW~7520978
MFGR #NSYS3CM303020
$/ea
Schneider Electric Square D™ SPACIAL HMI Enclosure, Series: NSYS3CM, 300 mm Width, 200 mm Depth, 300 mm Height, Lock: 3 mm Double Bar, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
Schneider Electric Square D™ SPACIAL HMI Enclosure, Series: NSYS3CM, 300 mm Width, 200 mm Depth, 300 mm Height, Lock: 3 mm Double Bar, Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
Alternate Catalog Number NSYS3CM303020 Application For Human-machine dialogue application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYS3CM303020 Color Gray Construction 1 body;1 door with lock;2 rail;1 reinforcement plate;1 trim frame;Single piece body Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Epoxy Polyester Powder Coated Gross Volume Per Pack 1350.00 Gross Volume per Pack Metric 22122.45 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0745 lb Gross Weight per Pack Metric 7.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403200090 Height 31.5000 in Height [Metric] 32.0000 cm Item Group 80033 Length [Metric] 22.0000 cm Lock 3 mm Double Bar Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176867&lang=en-us Returnable N Series Spacial S3CM Size 7.87 in Standard IK10 IEC 62262,IP54 IEC 60529 Sub Brand Spacial Type Suspension system;Control enclosure;Solid UNSPSC 39121303 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 32.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 200 Length 22.0000 in Material Steel Width 31.0000 in For human-machine dialogue application 3 mm double-bar lock
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYS3CM303020 |
| Application | For Human-machine dialogue application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYS3CM303020 |
| Color | Gray |
| Construction | 1 body;1 door with lock;2 rail;1 reinforcement plate;1 trim frame;Single piece body |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Epoxy Polyester Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 1350.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 22122.45 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0745 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403200090 |
| Height | 31.5000 in |
| Height [Metric] | 32.0000 cm |
| Item Group | 80033 |
| Length [Metric] | 22.0000 cm |
| Lock | 3 mm Double Bar |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176867&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Series | Spacial S3CM |
| Size | 7.87 in |
| Standard | IK10 IEC 62262,IP54 IEC 60529 |
| Sub Brand | Spacial |
| Type | Suspension system;Control enclosure;Solid |
| UNSPSC | 39121303 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 32.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 200 |
| Length | 22.0000 in |
| Material | Steel |
| Width | 31.0000 in |
| For human-machine dialogue application |
| 3 mm double-bar lock |