or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSYSUCR4050 Universal Cross Rail, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ NSYSUCR4050 Universal Cross Rail, Stainless Steel
SKUPDW~7520975
MFGR #NSYSUCR4050
Call For Price
Schneider Electric Square D™ Universal Cross Rail, For Use With: Special SF/SM/SFX/SMX Enclosure, Specifications: 1.5 mm THK, Stainless Steel, Zinc Plated, 40 mm W x 27 mm D x 500 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Universal Cross Rail, For Use With: Special SF/SM/SFX/SMX Enclosure, Specifications: 1.5 mm THK, Stainless Steel, Zinc Plated, 40 mm W x 27 mm D x 500 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYSUCR4050 Application For multi-purpose application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYSUCR4050 Consist Of fixing elements;2 cross rails;4 supports Country of Origin IN Currency USD Depth 1.063 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 82.50 Gross Volume per Pack Metric 1351.93 Gross Weight Per Pack 9.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 940.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 80036 Length 41.0000 in Length [Metric] 41.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175933&lang=en-us Returnable N Size 0.06 in Type Mounting accessory;Universal cross rail UNSPSC 39121321 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.0000 in Width [Metric] 6.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Steel For multi-purpose application SET OF 1
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYSUCR4050 |
| Application | For multi-purpose application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYSUCR4050 |
| Consist Of | fixing elements;2 cross rails;4 supports |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| Depth | 1.063 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 82.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1351.93 |
| Gross Weight Per Pack | 9.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 940.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 41.0000 in |
| Length [Metric] | 41.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175933&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Size | 0.06 in |
| Type | Mounting accessory;Universal cross rail |
| UNSPSC | 39121321 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.0000 in |
| Width [Metric] | 6.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Steel |
| For multi-purpose application |
| SET OF 1 |