or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSYEBCD12611 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 200 A, 14 to 3/0 AWG Cu Line, 14 to 3/0 AWG Cu Load Wire, Thermoplastic
Schneider Electric Square D™ NSYEBCD12611 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 200 A, 14 to 3/0 AWG Cu Line, 14 to 3/0 AWG Cu Load Wire, Thermoplastic
SKU1494993
MFGR #NSYEBCD12611
$/ea
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 200 A, 1 Primary Connections/Pole, 1 Secondary Connection/Pole, 14 to 3/0 AWG Cu Line, 14 to 3/0 AWG Cu Load Wire, 100 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 1.21 in W x 2.71 in D x 3.61 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 200 A, 1 Primary Connections/Pole, 1 Secondary Connection/Pole, 14 to 3/0 AWG Cu Line, 14 to 3/0 AWG Cu Load Wire, 100 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 1.21 in W x 2.71 in D x 3.61 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYEBCD12611 Application Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYEBCD12611 Country of Origin US Currency USD Depth 2.71 in EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 13.47 Gross Volume per Pack Metric 220.73 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.4948 lb Gross Weight per Pack Metric 249.48 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 7.1120 in Height [Metric] 7.1120 cm Item Group 21713 Length 9.3980 in Length [Metric] 9.3980 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467139193&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39121324 UPC 11 78590146377 UPC 12 785901463771 Width 3.3020 in Width [Metric] 3.3020 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Thermoplastic block Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications Panel or DIN rail mounting One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions Aluminum or copper lugs Stranded wire compliant Wide offering meets most application requirements Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing Enclosed blocks require no covers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYEBCD12611 |
| Application | Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYEBCD12611 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 2.71 in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 13.47 |
| Gross Volume per Pack Metric | 220.73 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.4948 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 249.48 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 7.1120 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Item Group | 21713 |
| Length | 9.3980 in |
| Length [Metric] | 9.3980 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467139193&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78590146377 |
| UPC 12 | 785901463771 |
| Width | 3.3020 in |
| Width [Metric] | 3.3020 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Thermoplastic block |
| Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| Panel or DIN rail mounting |
| One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions |
| Aluminum or copper lugs |
| Stranded wire compliant |
| Wide offering meets most application requirements |
| Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration |
| UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing |
| Enclosed blocks require no covers |