or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYEBAP13618 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 270/335 A, 14 to 3/0 AWG Cu Line, 14 to 2 AWG Cu Load Wire, Thermoplastic
Square D™
Schneider Electric Square D™ NSYEBAP13618 Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 270/335 A, 14 to 3/0 AWG Cu Line, 14 to 2 AWG Cu Load Wire, Thermoplastic
SKU1399002
MFGR #NSYEBAP13618
$/ea
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 270/335 A, 1 Primary Connections/Pole, 8 Secondary Connection/Pole, 14 to 3/0 AWG Cu Line, 14 to 2 AWG Cu Load Wire, 100 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 2.26 in W x 3.14 in D x 4.39 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Power Distribution Block, 600 VAC/VDC, 270/335 A, 1 Primary Connections/Pole, 8 Secondary Connection/Pole, 14 to 3/0 AWG Cu Line, 14 to 2 AWG Cu Load Wire, 100 kA Short Circuit, Thermoplastic, Gray, 2.26 in W x 3.14 in D x 4.39 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYEBAP13618 Application Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYEBAP13618 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 37.13 Gross Volume per Pack Metric 608.45 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.4927 lb Gross Weight per Pack Metric 349.27 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 8.3820 in Height [Metric] 8.3820 cm Item Group 21713 Length 11.4300 in Length [Metric] 11.4300 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467139191&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39121302 UPC 11 78590164195 UPC 12 785901641957 Width 5.8420 in Width [Metric] 5.8420 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Thermoplastic block Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications Panel or DIN rail mounting One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions Aluminum or copper lugs Stranded wire compliant Wide offering meets most application requirements Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing Enclosed blocks require no covers 14 to 3/0 AWG CU line 1, 6 to 3/0 AWG AL line 1, 6 AWG to 400 kcmil CU line 1, 6 AWG to 400 kcmil AL line 1, 14 to 2 AWG CU load 8, 6 to 2 AWG AL load 8
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYEBAP13618 |
| Application | Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYEBAP13618 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 37.13 |
| Gross Volume per Pack Metric | 608.45 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.4927 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 349.27 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 8.3820 in |
| Height [Metric] | 8.3820 cm |
| Item Group | 21713 |
| Length | 11.4300 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467139191&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78590164195 |
| UPC 12 | 785901641957 |
| Width | 5.8420 in |
| Width [Metric] | 5.8420 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Thermoplastic block |
| Conveyance, Packaging, Energy, Building Automation, Manufacturing/Assembly, Food and Beverage and Process Equipment Applications |
| Panel or DIN rail mounting |
| One pole blocks, gang-able to create multi-pole solutions |
| Aluminum or copper lugs |
| Stranded wire compliant |
| Wide offering meets most application requirements |
| Flexible stranded wire for use where flexibility is needed or to withstand vibration |
| UL Listed products provide feeder circuit terminal spacing |
| Enclosed blocks require no covers |
| 14 to 3/0 AWG CU line 1, 6 to 3/0 AWG AL line 1, 6 AWG to 400 kcmil CU line 1, 6 AWG to 400 kcmil AL line 1, 14 to 2 AWG CU load 8, 6 to 2 AWG AL load 8 |