or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSYEB1510D6 Earth Braid, 6.5 mm Dia, 10 sq-mm, Tinned Copper
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ NSYEB1510D6 Earth Braid, 6.5 mm Dia, 10 sq-mm, Tinned Copper
SKUPDW~7385222
MFGR #NSYEB1510D6
$/ea
Schneider Electric Square D™ Earth Braid, Specifications: 6.5 mm Dia, 10 sq-mm, Tinned Copper, 150 mm L x 17 mm W Dimensions
Schneider Electric Square D™ Earth Braid, Specifications: 6.5 mm Dia, 10 sq-mm, Tinned Copper, 150 mm L x 17 mm W Dimensions
Alternate Catalog Number NSYEB1510D6 Application For multi-purpose application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYEB1510D6 Consist Of 1 braid Country of Origin IT Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.90 Gross Volume per Pack Metric 14.75 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 18.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7419805050 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 80036 Length 15.0000 in Length [Metric] 15.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178682&lang=en-us Returnable N Size 0.26 in Sub Brand COMPLEMENT ACCESSORIES Type Earthing braid UNSPSC 39121321 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0000 in Width [Metric] 1.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Tinned Copper For multi-purpose application SET OF 10 They guarantee the earth connection for high frequencies, avoiding the disturbing electric currents that are produced
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYEB1510D6 |
| Application | For multi-purpose application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYEB1510D6 |
| Consist Of | 1 braid |
| Country of Origin | IT |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 14.75 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7419805050 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 15.0000 in |
| Length [Metric] | 15.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178682&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Size | 0.26 in |
| Sub Brand | COMPLEMENT ACCESSORIES |
| Type | Earthing braid |
| UNSPSC | 39121321 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0000 in |
| Width [Metric] | 1.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Tinned Copper |
| For multi-purpose application |
| SET OF 10 |
| They guarantee the earth connection for high frequencies, avoiding the disturbing electric currents that are produced |