or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSYCCOHYT120VID ClimaSys CC Double Insulated Self-Extinguishing Electronic Hygrotherm With OLED Screen, 90 to 140 VAC, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ NSYCCOHYT120VID ClimaSys CC Double Insulated Self-Extinguishing Electronic Hygrotherm With OLED Screen, 90 to 140 VAC, DIN Rail Mount
SKUPDW~11083664
MFGR #NSYCCOHYT120VID
$/ea
Schneider Electric Square D™ Electronic Hygrotherm, Double Insulated Self-Extinguishing, Series: ClimaSys CC, 90 to 140 VAC, Screw Terminal Connection, 4 A, 120 VAC Switching, -40 to 80 deg C, IP20 Enclosure, DIN Rail Mounting, Polycarbonate, Light Gray, 56 mm W x 44 mm D x 85 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Electronic Hygrotherm, Double Insulated Self-Extinguishing, Series: ClimaSys CC, 90 to 140 VAC, Screw Terminal Connection, 4 A, 120 VAC Switching, -40 to 80 deg C, IP20 Enclosure, DIN Rail Mounting, Polycarbonate, Light Gray, 56 mm W x 44 mm D x 85 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYCCOHYT120VID ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCCOHYT120VID Color Light Gray Country of Origin US Currency USD Depth External : 44 mm EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 23.46 Gross Volume per Pack Metric 384.44 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 158.76 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032100060 Height 7.0000 in Height [Metric] 5.8420 cm Item Group 80036 Length 4.5000 in Length [Metric] 8.6360 cm Material PC Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178506&lang=en-us Returnable Y Standard UR;Self-extinguishing conforming to UL94 (material V0) Type Electronic hygrotherm UNSPSC 39121321 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.0000 in Width [Metric] 7.6200 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric OLED screen
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCCOHYT120VID |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCCOHYT120VID |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | External : 44 mm |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 23.46 |
| Gross Volume per Pack Metric | 384.44 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 158.76 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032100060 |
| Height | 7.0000 in |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 8.6360 cm |
| Material | PC |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178506&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | UR;Self-extinguishing conforming to UL94 (material V0) |
| Type | Electronic hygrotherm |
| UNSPSC | 39121321 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.0000 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| OLED screen |