or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ NSYCCASTE ClimaSys CC External Temperature Sensor, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ NSYCCASTE ClimaSys CC External Temperature Sensor, DIN Rail Mount
SKUPDW~12909972
MFGR #NSYCCASTE
$/ea
Schneider Electric Square D™ External Temperature Sensor, Series: ClimaSys CC, -30 to 80 deg C, IP67 Enclosure, DIN Rail Mounting
Schneider Electric Square D™ External Temperature Sensor, Series: ClimaSys CC, -30 to 80 deg C, IP67 Enclosure, DIN Rail Mounting
Alternate Catalog Number NSYCCASTE ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCCASTE Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 43.61 Gross Volume per Pack Metric 714.64 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9025801000 Height 6.0000 in Height [Metric] 5.8400 cm Item Group 80036 Length 20.0000 in Length [Metric] 20.0700 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=431969310&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.0000 in Width [Metric] 6.1000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCCASTE |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCCASTE |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 43.61 |
| Gross Volume per Pack Metric | 714.64 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9025801000 |
| Height | 6.0000 in |
| Height [Metric] | 5.8400 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 20.0000 in |
| Length [Metric] | 20.0700 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=431969310&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.0000 in |
| Width [Metric] | 6.1000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |