or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ M9P22620 Multi 9™ C60 Curve C Miniature Circuit Breaker, 240/415 VAC, 20 A, 10 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
Square D™
Schneider Electric Square D™ M9P22620 Multi 9™ C60 Curve C Miniature Circuit Breaker, 240/415 VAC, 20 A, 10 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
SKU1320192
MFGR #M9P22620
$/ea
Schneider Electric Square D™ Miniature Circuit Breaker, Curve C, Series: Multi 9™ C60, 240/415 VAC, 20 A, 50/60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 1 Pole, Toggle Actuator, Flexible/Rigid Tunnel Connection, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -30 to 70 deg C, 78 mm L x 18 mm W x 81 mm H Dimensions, Gray
Schneider Electric Square D™ Miniature Circuit Breaker, Curve C, Series: Multi 9™ C60, 240/415 VAC, 20 A, 50/60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 1 Pole, Toggle Actuator, Flexible/Rigid Tunnel Connection, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -30 to 70 deg C, 78 mm L x 18 mm W x 81 mm H Dimensions, Gray
Alternate Catalog Number M9P22620 Application HVAC, Lift, Crane and Hoisting, Pumping, Genset, Semiconductor Industry, Packaging, Conveying and Telecom Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number M9P22620 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 7.80 Gross Volume per Pack Metric 127.82 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 115.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 7.5000 in Height [Metric] 7.5000 cm Item Group 01078 Length 9.0000 in Length [Metric] 9.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=246972995&lang=en-us Returnable N Standard EN/IEC 60947-2 Substitute Product Catalog Number M9A26946 Type Miniature circuit-breaker UNSPSC 39121603 Width 1.8000 in Width [Metric] 1.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Trip Type THERMAL-MAGNETIC HVAC, Lift, Crane and Hoisting, Pumping, Genset, Semiconductor Industry, Packaging, Conveying and Telecom Applications Multi 9™ is a range of DIN rail modular devices, a solution offering great performance Multi 9™ range is a Schneider Electric global offer dedicated to equipment manufacturers (OEMs), meeting all global standards for industry applications Designed to meet your needs for all types of machines and offering a wide range of modular devices, it provides protection, signaling functions and accessories With its wide range, new performances and the multiple choices of field installable accessories, Multi 9™ allows you to adapt easily to any configuration any time Multi 9™ fits perfectly in Schneider Electric solutions, allowing you to build your panel with the global specialist in energy management and automation Optimized - small footprint to reduce your panel size, cost effective, less commercial references Renowned quality - world leader's proven technology and experience Benefits to be completed ON/OFF indication
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | M9P22620 |
| Application | HVAC, Lift, Crane and Hoisting, Pumping, Genset, Semiconductor Industry, Packaging, Conveying and Telecom Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | M9P22620 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 7.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 127.82 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 115.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 7.5000 in |
| Height [Metric] | 7.5000 cm |
| Item Group | 01078 |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 9.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=246972995&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Standard | EN/IEC 60947-2 |
| Substitute Product Catalog Number | M9A26946 |
| Type | Miniature circuit-breaker |
| UNSPSC | 39121603 |
| Width | 1.8000 in |
| Width [Metric] | 1.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Trip Type | THERMAL-MAGNETIC |
| HVAC, Lift, Crane and Hoisting, Pumping, Genset, Semiconductor Industry, Packaging, Conveying and Telecom Applications |
| Multi 9™ is a range of DIN rail modular devices, a solution offering great performance |
| Multi 9™ range is a Schneider Electric global offer dedicated to equipment manufacturers (OEMs), meeting all global standards for industry applications |
| Designed to meet your needs for all types of machines and offering a wide range of modular devices, it provides protection, signaling functions and accessories |
| With its wide range, new performances and the multiple choices of field installable accessories, Multi 9™ allows you to adapt easily to any configuration any time |
| Multi 9™ fits perfectly in Schneider Electric solutions, allowing you to build your panel with the global specialist in energy management and automation |
| Optimized - small footprint to reduce your panel size, cost effective, less commercial references |
| Renowned quality - world leader's proven technology and experience |
| Benefits to be completed |
| ON/OFF indication |