or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRV24DPE 2-Level 2-Terminal Grounding Terminal Block, 26 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRV24DPE 2-Level 2-Terminal Grounding Terminal Block, 26 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
SKUPDW~10430775
MFGR #NSYTRV24DPE
$/ea
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 2-Level 2-Terminal, Series: NSYTRV, 1 Pole, 26 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 0.35 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 2.5 sq-mm Terminal, 4.43 to 5.31 in-lb Torque, Clip Mounting, Terminal Screw Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 2.75 in L x 0.2 in W x 2.56 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 2-Level 2-Terminal, Series: NSYTRV, 1 Pole, 26 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 0.35 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 2.5 sq-mm Terminal, 4.43 to 5.31 in-lb Torque, Clip Mounting, Terminal Screw Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 2.75 in L x 0.2 in W x 2.56 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRV24DPE Application For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRV24DPE Color Green-yellow Connection 1 X SCREW TERMINAL UPSTREAM-1 X SCREW TERMINAL DOWNSTREAM Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.27 Gross Volume per Pack Metric 37.20 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 20.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 6.9000 in Height [Metric] 6.9000 cm Item Group 21715 Length 9.0000 in Length [Metric] 27.0000 cm Material POLYAMIDE 6/6 INSULATING CASE Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403762724&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Terminals 2 Returnable N Size 5.2 MM,65 MM,69.9 MM in Standard ATEX-CSA-DNV-EAC-LR-IEC-EX-CURUS-GL,V0 0.8 MM UL 94 Sub Brand LINERGY,TRV Type SPACIAL ENCLOSURES,PROTECTIVE EARTH,TERMINAL BLOCK UNSPSC 39121410 UPC 11 78590196522 UPC 12 785901965220 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.0000 in Width [Metric] 8.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Wire Size 0.14-4 MMA², SOLID-0.2-2.5 MMA², FLEXIBLE WITH CABLE END-0.14-4 MMA², FLEXIBLE WITHOUT CABLE END,2.5 MMA² For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls SET OF 50
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRV24DPE |
| Application | For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRV24DPE |
| Color | Green-yellow |
| Connection | 1 X SCREW TERMINAL UPSTREAM-1 X SCREW TERMINAL DOWNSTREAM |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.27 |
| Gross Volume per Pack Metric | 37.20 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 20.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 6.9000 in |
| Height [Metric] | 6.9000 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 27.0000 cm |
| Material | POLYAMIDE 6/6 INSULATING CASE |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403762724&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Terminals | 2 |
| Returnable | N |
| Size | 5.2 MM,65 MM,69.9 MM in |
| Standard | ATEX-CSA-DNV-EAC-LR-IEC-EX-CURUS-GL,V0 0.8 MM UL 94 |
| Sub Brand | LINERGY,TRV |
| Type | SPACIAL ENCLOSURES,PROTECTIVE EARTH,TERMINAL BLOCK |
| UNSPSC | 39121410 |
| UPC 11 | 78590196522 |
| UPC 12 | 785901965220 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Wire Size | 0.14-4 MMA², SOLID-0.2-2.5 MMA², FLEXIBLE WITH CABLE END-0.14-4 MMA², FLEXIBLE WITHOUT CABLE END,2.5 MMA² |
| For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| SET OF 50 |