or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRR42PE 1-Level 2-Terminal Grounding Terminal Block, 28 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRR42PE 1-Level 2-Terminal Grounding Terminal Block, 28 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
SKUPDW~10430745
MFGR #NSYTRR42PE
$/ea
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 1-Level 2-Terminal, Series: NSYTRR, 1 Pole, 28 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 0.39 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip Mounting, Spring Terminal Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 2.2 in L x 0.24 in W x 1.44 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 1-Level 2-Terminal, Series: NSYTRR, 1 Pole, 28 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 0.39 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip Mounting, Spring Terminal Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 2.2 in L x 0.24 in W x 1.44 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRR42PE Application For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRR42PE Color Green/Yellow Connection 1 x spring terminal upstream;1 x spring terminal downstream Connection Type Spring Terminal Country of Origin DE Currency USD Dimensions 2.2 in L x 0.24 in W x 1.44 in H EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.64 Gross Volume per Pack Metric 10.49 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 12.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 4.6000 in Height [Metric] 4.6000 cm Item Group 21715 Length 8.0000 in Length [Metric] 32.0000 cm Material Polyamide 6.6 Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403761638&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Poles 1 Number Of Terminals 2 Returnable N Series NSYTRR Size 1.44 in Standard V0 0.8 mm UL 94 Sub Brand Linergy;TRR Temperature Rating -40 to 266 Terminal Size 4 Terminal Type Protective Earth Type 1-Level 2-Terminal UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.0000 in Width [Metric] 7.0000 cm Wire Strip Length 0.39 Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Mounting Type Clip Wire Size 28 to 10 AWG Solid/Stranded For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls SET OF 50
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRR42PE |
| Application | For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRR42PE |
| Color | Green/Yellow |
| Connection | 1 x spring terminal upstream;1 x spring terminal downstream |
| Connection Type | Spring Terminal |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.2 in L x 0.24 in W x 1.44 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.64 |
| Gross Volume per Pack Metric | 10.49 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 4.6000 in |
| Height [Metric] | 4.6000 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 8.0000 in |
| Length [Metric] | 32.0000 cm |
| Material | Polyamide 6.6 |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403761638&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Terminals | 2 |
| Returnable | N |
| Series | NSYTRR |
| Size | 1.44 in |
| Standard | V0 0.8 mm UL 94 |
| Sub Brand | Linergy;TRR |
| Temperature Rating | -40 to 266 |
| Terminal Size | 4 |
| Terminal Type | Protective Earth |
| Type | 1-Level 2-Terminal |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Wire Strip Length | 0.39 |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Mounting Type | Clip |
| Wire Size | 28 to 10 AWG Solid/Stranded |
| For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| SET OF 50 |