or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRP44PE 1-Level 4-Terminal Grounding Terminal Block, 24 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRP44PE 1-Level 4-Terminal Grounding Terminal Block, 24 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
SKUPDW~10430696
MFGR #NSYTRP44PE
$/ea
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 1-Level 4-Terminal, Series: NSYTRP, 1 Pole, 24 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 0.47 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip Mounting, Push-In Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 3.03 in L x 0.24 in W x 1.44 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 1-Level 4-Terminal, Series: NSYTRP, 1 Pole, 24 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 0.47 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip Mounting, Push-In Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 3.03 in L x 0.24 in W x 1.44 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRP44PE Application For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRP44PE Color Green-yellow Connection 2 X PUSH-IN DOWNSTREAM-2 X PUSH-IN UPSTREAM Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 425.25 Gross Volume per Pack Metric 6968.57 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1361 lb Gross Weight per Pack Metric 17.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 3.5560 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 21715 Length 7.8740 in Length [Metric] 27.0000 cm Material POLYAMIDE 6/6 INSULATING CASE Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403763622&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Terminals 4 Returnable N Size 36.5 MM,6.2 MM,77 MM in Standard CSA-LR-EAC-ATEX-IEC-EX-GL-CURUS,V0 0.8 MM UL 94 Sub Brand LINERGY,TRP Type SPACIAL ENCLOSURES,PROTECTIVE EARTH,TERMINAL BLOCK UNSPSC 39121410 UPC 11 78590178380 UPC 12 785901783800 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0160 in Width [Metric] 7.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Wire Size 0.08-6 MMA², SOLID-0.2-4 MMA², FLEXIBLE WITH CABLE END-0.08-4 MMA², FLEXIBLE WITHOUT CABLE END,4 MMA² For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls SET OF 50
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRP44PE |
| Application | For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRP44PE |
| Color | Green-yellow |
| Connection | 2 X PUSH-IN DOWNSTREAM-2 X PUSH-IN UPSTREAM |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 425.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6968.57 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1361 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 17.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 3.5560 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 7.8740 in |
| Length [Metric] | 27.0000 cm |
| Material | POLYAMIDE 6/6 INSULATING CASE |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403763622&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Terminals | 4 |
| Returnable | N |
| Size | 36.5 MM,6.2 MM,77 MM in |
| Standard | CSA-LR-EAC-ATEX-IEC-EX-GL-CURUS,V0 0.8 MM UL 94 |
| Sub Brand | LINERGY,TRP |
| Type | SPACIAL ENCLOSURES,PROTECTIVE EARTH,TERMINAL BLOCK |
| UNSPSC | 39121410 |
| UPC 11 | 78590178380 |
| UPC 12 | 785901783800 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0160 in |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Wire Size | 0.08-6 MMA², SOLID-0.2-4 MMA², FLEXIBLE WITH CABLE END-0.08-4 MMA², FLEXIBLE WITHOUT CABLE END,4 MMA² |
| For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| SET OF 50 |