or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Lexium™ SD3 SD328BU68S2 Motion Stepper Motor Drive, 100 to 120/200 to 240 V, 50 to 60 Hz, 10 mA at 24 V Input
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Lexium™ SD3 SD328BU68S2 Motion Stepper Motor Drive, 100 to 120/200 to 240 V, 50 to 60 Hz, 10 mA at 24 V Input
SKUPDW~11777513
MFGR #SD328BU68S2
$/ea
Schneider Electric Square D™ Lexium™ SD3 Motion Stepper Motor Drive, Series: SD328, 100 to 120/200 to 240 V, 50 to 60 Hz Frequency, 10 mA at 24 V Input, 3000 rpm Speed, Fan Control, Compatibility: Electrostatic Discharge Level 3/Immunity To Electrical Transients Level 4/Immunity To Radiated Radio-electrical Interference Level 3/Voltage/Current Impulse Level 3/Profibus DP Fieldbus and Integrated, IP20/IP40 Enclosure, 0 to 50 deg C Ambient, 72 mm W x 140 mm D x 145 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Lexium™ SD3 Motion Stepper Motor Drive, Series: SD328, 100 to 120/200 to 240 V, 50 to 60 Hz Frequency, 10 mA at 24 V Input, 3000 rpm Speed, Fan Control, Compatibility: Electrostatic Discharge Level 3/Immunity To Electrical Transients Level 4/Immunity To Radiated Radio-electrical Interference Level 3/Voltage/Current Impulse Level 3/Profibus DP Fieldbus and Integrated, IP20/IP40 Enclosure, 0 to 50 deg C Ambient, 72 mm W x 140 mm D x 145 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number SD328BU68S2 Ambient Temperature 0-50 A°C Application SD328,FAN ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number SD328BU68S2 Control PROFIBUS DP FIELDBUS, INTEGRATED Country of Origin FR Currency USD Enclosure IP20-IP40 ON UPPER PART WITHOUT REMOVAL OF PROTECTIVE FILM EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 340.48 Gross Volume per Pack Metric 5579.45 Gross Weight Per Pack 0.0132 lb Gross Weight per Pack Metric 1.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 16.5000 in Height [Metric] 17.0000 cm Item Group 18285 Length 18.8000 in Length [Metric] 19.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=793328&lang=en-us Returnable Y Speed Rating 3000 RPM Standard EN/IEC 61800-3 ENVIRONMENT 1-EN/IEC 61800-5-1-EN/IEC 61800-3 ENVIRONMENT 2-EN/IEC 61800-3-EN/IEC 50178,TÃŒV-CUL-UL Substitute Product Catalog Number ESEEXPCZZSPMZZ Type SD328,MOTION STEPPER DRIVE UNSPSC 26111515 UPC 11 78590194572 UPC 12 785901945727 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 17.5000 in Width [Metric] 18.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Input Rating 100...120 V - 15...10 -200...230 V - 15...10 ,200-240 V-100-120 V,24 V -15 /+20 24 V CONTROL VOLTAGE SD328,FAN MOTION STEPPER DRIVE
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SD328BU68S2 |
| Ambient Temperature | 0-50 A°C |
| Application | SD328,FAN |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SD328BU68S2 |
| Control | PROFIBUS DP FIELDBUS, INTEGRATED |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20-IP40 ON UPPER PART WITHOUT REMOVAL OF PROTECTIVE FILM |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 340.48 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5579.45 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0132 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 16.5000 in |
| Height [Metric] | 17.0000 cm |
| Item Group | 18285 |
| Length | 18.8000 in |
| Length [Metric] | 19.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=793328&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Speed Rating | 3000 RPM |
| Standard | EN/IEC 61800-3 ENVIRONMENT 1-EN/IEC 61800-5-1-EN/IEC 61800-3 ENVIRONMENT 2-EN/IEC 61800-3-EN/IEC 50178,TÃŒV-CUL-UL |
| Substitute Product Catalog Number | ESEEXPCZZSPMZZ |
| Type | SD328,MOTION STEPPER DRIVE |
| UNSPSC | 26111515 |
| UPC 11 | 78590194572 |
| UPC 12 | 785901945727 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 17.5000 in |
| Width [Metric] | 18.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Input Rating | 100...120 V - 15...10 -200...230 V - 15...10 ,200-240 V-100-120 V,24 V -15 /+20 24 V CONTROL VOLTAGE |
| SD328,FAN |
| MOTION STEPPER DRIVE |