or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ LUCBX6FU TeSys™ LUCB 3-Phase Class 10 Solid State Advanced Control Unit
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ LUCBX6FU TeSys™ LUCB 3-Phase Class 10 Solid State Advanced Control Unit
SKU1384534
MFGR #LUCBX6FU
$/ea
Schneider Electric Square D™ Advanced Control Unit, 3-Phase Class 10 Solid State, Series: TeSys™ LUCB, 110/240 VAC, 0.15 to 0.6 A, 50/60 Hz Frequency, Wired Electrical Connections, IP20/IP40 Enclosure, -13 to 158 deg F, DIN Rail/Plug-In Mounting, 4 in L x 3.1 in W x 2.1 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Advanced Control Unit, 3-Phase Class 10 Solid State, Series: TeSys™ LUCB, 110/240 VAC, 0.15 to 0.6 A, 50/60 Hz Frequency, Wired Electrical Connections, IP20/IP40 Enclosure, -13 to 158 deg F, DIN Rail/Plug-In Mounting, 4 in L x 3.1 in W x 2.1 in H Dimensions
Alternate Catalog Number LUCBX6FU Amperage Rating 0.15 to 0.6 Application For LUFC00, LUFDA01, LUFDA10, LUFDH11, LUFN, LUFV2, LUFW10 communication module ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LUCBX6FU Coil Voltage 110...240 V AC;110...220 V DC;88...264 V AC 110...240 V in operation;88...242 V DC 110...220 V in operation;55 V AC 110...240 V drop-out;55 V DC 110...220 V drop-out Country of Origin FR Currency USD Dimensions 4 in L x 3.1 in W x 2.1 in H Electrical Connections Wired Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 24.95 Gross Volume per Pack Metric 408.86 Gross Weight Per Pack 1.2800 lb Gross Weight per Pack Metric 128.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8537103000 Height 5.2000 in Height [Metric] 5.2000 cm Item Group 22397 Length 10.3000 in Length [Metric] 10.3000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=640738&lang=en-us Mounting FRONT SIDE,PLUG-IN Mounting Type Front Side/Plug-In Power Rating 2-2 W control circuit with LUB12;3-3 W control circuit with LUB32;3-3 W control circuit with LUB38 Power Supply 110/240V Reset Type SOLID STATE (CLASS 10) Returnable N Series TeSys™ LUCB Size 2.36 in Sub Brand TeSys Ultra;TeSys;LUCB Substitute Product Catalog Number LUFC00 Temperature Rating -13 to 158 Type 3-Phase Class 10 Solid State UNSPSC 39121521 Voltage Rating 110/240 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.5000 in Width [Metric] 8.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For LUFC00, LUFDA01, LUFDA10, LUFDH11, LUFN, LUFV2, LUFW10 communication module Manual reset;protection against phase failure and phase imbalance;protection against overload and short-circuit;earth fault protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LUCBX6FU |
| Amperage Rating | 0.15 to 0.6 |
| Application | For LUFC00, LUFDA01, LUFDA10, LUFDH11, LUFN, LUFV2, LUFW10 communication module |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LUCBX6FU |
| Coil Voltage | 110...240 V AC;110...220 V DC;88...264 V AC 110...240 V in operation;88...242 V DC 110...220 V in operation;55 V AC 110...240 V drop-out;55 V DC 110...220 V drop-out |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4 in L x 3.1 in W x 2.1 in H |
| Electrical Connections | Wired |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 24.95 |
| Gross Volume per Pack Metric | 408.86 |
| Gross Weight Per Pack | 1.2800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 128.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537103000 |
| Height | 5.2000 in |
| Height [Metric] | 5.2000 cm |
| Item Group | 22397 |
| Length | 10.3000 in |
| Length [Metric] | 10.3000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=640738&lang=en-us |
| Mounting | FRONT SIDE,PLUG-IN |
| Mounting Type | Front Side/Plug-In |
| Power Rating | 2-2 W control circuit with LUB12;3-3 W control circuit with LUB32;3-3 W control circuit with LUB38 |
| Power Supply | 110/240V |
| Reset Type | SOLID STATE (CLASS 10) |
| Returnable | N |
| Series | TeSys™ LUCB |
| Size | 2.36 in |
| Sub Brand | TeSys Ultra;TeSys;LUCB |
| Substitute Product Catalog Number | LUFC00 |
| Temperature Rating | -13 to 158 |
| Type | 3-Phase Class 10 Solid State |
| UNSPSC | 39121521 |
| Voltage Rating | 110/240 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.5000 in |
| Width [Metric] | 8.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For LUFC00, LUFDA01, LUFDA10, LUFDH11, LUFN, LUFV2, LUFW10 communication module |
| Manual reset;protection against phase failure and phase imbalance;protection against overload and short-circuit;earth fault protection |