or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ LC3D18AF7 TeSys™ D LC3D Star Delta Starter With Mechanical Interlock, 110 VAC V Coil, 3 Poles, IP20 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ LC3D18AF7 TeSys™ D LC3D Star Delta Starter With Mechanical Interlock, 110 VAC V Coil, 3 Poles, IP20 Enclosure
SKU1335623
MFGR #LC3D18AF7
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Star Delta Starter, Series: TeSys™ D LC3D, 575/690 VAC, 18 A, 50/60 Hz Frequency, 11 kW, 18 kW, 22 KW Motor, 110 VAC Coil, 3 Pole, Screw Clamp Connection, 1NC Auxiliary, IP20 Enclosure, -40 to 158 deg F Operating, 4.88 in H x 5.67 in W x 5.63 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Star Delta Starter, Series: TeSys™ D LC3D, 575/690 VAC, 18 A, 50/60 Hz Frequency, 11 kW, 18 kW, 22 KW Motor, 110 VAC Coil, 3 Pole, Screw Clamp Connection, 1NC Auxiliary, IP20 Enclosure, -40 to 158 deg F Operating, 4.88 in H x 5.67 in W x 5.63 in D Dimensions
Alternate Catalog Number LC3D18AF7 Amperage Rating 18 Application For motor control applications ARRA Compliant N Auxiliary Contact Rating 1NC Buy American Compliant N Catalog Number LC3D18AF7 Coil Power Rating 7.5-7.5 VA 60 HZ 0.3 20 A°C)-7-7 VA 50 HZ 0.3 20 A°C) Connection Type Screw Clamp Contact Configuration 1 NC KM1 STAR CONTACTOR,3 X 3 NO,MECHANICALLY LINKED IEC 60947-5-1 3 X 1 NO + 1 NC-MIRROR CONTACT IEC 60947-4-1 3 X 1 NC Country of Origin FR Currency USD Dimensions 4.88 in H x 5.67 in W x 5.63 in D EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 391.23 Gross Volume per Pack Metric 6411.09 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0174 lb Gross Weight per Pack Metric 1.74 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536504000 Height 18.0000 in Height [Metric] 18.0000 cm Item Group 22354 Length 24.0000 in Length [Metric] 24.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=630610&lang=en-us Motor Power 11 kW, 18 kW, 22 KW Mounting plate Number Of Poles 3 Operating Temperature -40-70 A°C AT UC Returnable N Series TeSys™ D LC3D Size 124 MM,143 MM,144 MM Standard 850 A°C IEC 60695-2-1,EN 60947-5-1-EN 60947-4-1-UL 508-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14,IP20 FRONT FACE IEC 60529,RINA-DNV-GOST-BV-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GL-CSA-UL-CCC,V1 UL 94 Sub Brand TESYS D UNSPSC 39121529 UPC 11 78590175681 UPC 12 785901756811 Voltage Rating 575/690 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 16.5000 in Width [Metric] 16.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Enclosure Type IP20 Type MECHANICAL,STAR DELTA STARTER,STAR DELTA STARTER For motor control applications WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE 11 kW at 220/230 VAC, 18.5 kW at 380/400 VAC, 22 kW at 415/440 VAC motor rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC3D18AF7 |
| Amperage Rating | 18 |
| Application | For motor control applications |
| ARRA Compliant | N |
| Auxiliary Contact Rating | 1NC |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC3D18AF7 |
| Coil Power Rating | 7.5-7.5 VA 60 HZ 0.3 20 A°C)-7-7 VA 50 HZ 0.3 20 A°C) |
| Connection Type | Screw Clamp |
| Contact Configuration | 1 NC KM1 STAR CONTACTOR,3 X 3 NO,MECHANICALLY LINKED IEC 60947-5-1 3 X 1 NO + 1 NC-MIRROR CONTACT IEC 60947-4-1 3 X 1 NC |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.88 in H x 5.67 in W x 5.63 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 391.23 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6411.09 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0174 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.74 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536504000 |
| Height | 18.0000 in |
| Height [Metric] | 18.0000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 24.0000 in |
| Length [Metric] | 24.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=630610&lang=en-us |
| Motor Power | 11 kW, 18 kW, 22 KW |
| Mounting | plate |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -40-70 A°C AT UC |
| Returnable | N |
| Series | TeSys™ D LC3D |
| Size | 124 MM,143 MM,144 MM |
| Standard | 850 A°C IEC 60695-2-1,EN 60947-5-1-EN 60947-4-1-UL 508-IEC 60947-4-1-IEC 60947-5-1-CSA C22.2 NO 14,IP20 FRONT FACE IEC 60529,RINA-DNV-GOST-BV-LROS (LLOYDS REGISTER OF SHIPPING)-GL-CSA-UL-CCC,V1 UL 94 |
| Sub Brand | TESYS D |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590175681 |
| UPC 12 | 785901756811 |
| Voltage Rating | 575/690 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 16.5000 in |
| Width [Metric] | 16.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Enclosure Type | IP20 |
| Type | MECHANICAL,STAR DELTA STARTER,STAR DELTA STARTER |
| For motor control applications |
| WITHOUT BUILT-IN SUPPRESSOR MODULE |
| 11 kW at 220/230 VAC, 18.5 kW at 380/400 VAC, 22 kW at 415/440 VAC motor rating |