or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ LC2D18E7 TeSys™ D LC2D Reversing IEC Contactor, 48 VAC V Coil, 18/32 A, 3NO Contact, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ LC2D18E7 TeSys™ D LC2D Reversing IEC Contactor, 48 VAC V Coil, 18/32 A, 3NO Contact, 3 Poles
SKU1130317
MFGR #LC2D18E7
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ IEC Contactor, Reversing, Series: TeSys™ D LC2D, 48 VAC Coil, 18/32 A Maximum Load Current, 15 hp at 575 to 600 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -20 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 77 mm H x 90 mm W x 86 mm D Dimensions
Schneider Electric Square D™ IEC Contactor, Reversing, Series: TeSys™ D LC2D, 48 VAC Coil, 18/32 A Maximum Load Current, 15 hp at 575 to 600 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -20 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 77 mm H x 90 mm W x 86 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number LC2D18E7 Application Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LC2D18E7 Coil Power Rating 7.5-7.5 VA 60 HZ 0.3 20 A?°C)-7-7 VA 50 HZ 0.3 20 A?°C) Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 8.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 816.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 9.5000 in Height [Metric] 9.5000 cm Item Group 22354 Length 14.2000 in Length [Metric] 14.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=626194&lang=en-us Returnable N Standard DNV;CSA;CCC;UL;GL;LROS (Lloyds register of shipping);BV;RINA;GOST;UKCA Substitute Product Catalog Number LADN22 UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.4000 in Width [Metric] 11.4000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 48 V AC 50/60 Hz Contact Configuration 1 NO + 1 NC Type Reversing contactor;LC2D Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications AC, DC, low consumption DC control circuit TeSys™ D contactors have been designed for perfect integration in control systems They can be used to create motor starters for any type of application
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC2D18E7 |
| Application | Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC2D18E7 |
| Coil Power Rating | 7.5-7.5 VA 60 HZ 0.3 20 A?°C)-7-7 VA 50 HZ 0.3 20 A?°C) |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 8.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 816.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 9.5000 in |
| Height [Metric] | 9.5000 cm |
| Item Group | 22354 |
| Length | 14.2000 in |
| Length [Metric] | 14.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=626194&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Standard | DNV;CSA;CCC;UL;GL;LROS (Lloyds register of shipping);BV;RINA;GOST;UKCA |
| Substitute Product Catalog Number | LADN22 |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.4000 in |
| Width [Metric] | 11.4000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 48 V AC 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC |
| Type | Reversing contactor;LC2D |
| Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications |
| AC, DC, low consumption DC control circuit |
| TeSys™ D contactors have been designed for perfect integration in control systems |
| They can be used to create motor starters for any type of application |