or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ LC1D65008G7 TeSys™ D LC1D Non-Reversing IEC Contactor, 120 VAC V Coil, 80 A, 2NO-2NC Contact, 4 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ LC1D65008G7 TeSys™ D LC1D Non-Reversing IEC Contactor, 120 VAC V Coil, 80 A, 2NO-2NC Contact, 4 Poles
SKU1276153
MFGR #LC1D65008G7
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ IEC Contactor, Non-Reversing, Series: TeSys™ D LC1D, 120 VAC Coil, 80 A Maximum Load Current, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2NO-2NC Contact Configuration, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 127 mm H x 85 mm W x 125 mm D Dimensions
Schneider Electric Square D™ IEC Contactor, Non-Reversing, Series: TeSys™ D LC1D, 120 VAC Coil, 80 A Maximum Load Current, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2NO-2NC Contact Configuration, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 127 mm H x 85 mm W x 125 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number LC1D65008G7 Application Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LC1D65008G7 Coil Power Rating 13-13 VA 60 HZ 0.3 20 A?°C)-15-15 VA 50 HZ 0.3 20 A?°C) Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 147.62 Gross Volume per Pack Metric 2419.05 Gross Weight Per Pack 0.0148 lb Gross Weight per Pack Metric 1.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Hazard Class N Height 11.1000 in Height [Metric] 9.1000 cm Item Group 22357 Length 15.8000 in Length [Metric] 13.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=4049571&lang=en-us Mounting Rail;plate Returnable Y UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 9.6 . W Width 13.5000 in Width [Metric] 12.6000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 120 V AC 50/60 Hz Contact Configuration 2 NO + 2 NC Type contactor Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications Without built-in suppressor module Designed to control and provide overload protection to motors rated upto 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with upto 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption upto 50% High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR All contactors include built-in auxiliary contacts All screw connections have IP20 finger safe terminals with both north American and international terminal markings Designed for perfect integration in control systems Can be used to create motor starters for any type of application
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D65008G7 |
| Application | Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D65008G7 |
| Coil Power Rating | 13-13 VA 60 HZ 0.3 20 A?°C)-15-15 VA 50 HZ 0.3 20 A?°C) |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 147.62 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2419.05 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0148 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Hazard Class | N |
| Height | 11.1000 in |
| Height [Metric] | 9.1000 cm |
| Item Group | 22357 |
| Length | 15.8000 in |
| Length [Metric] | 13.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=4049571&lang=en-us |
| Mounting | Rail;plate |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 9.6 . W |
| Width | 13.5000 in |
| Width [Metric] | 12.6000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 120 V AC 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO + 2 NC |
| Type | contactor |
| Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control Applications |
| Without built-in suppressor module |
| Designed to control and provide overload protection to motors rated upto 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications |
| New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with upto 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil |
| TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed |
| TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption upto 50% |
| High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR |
| All contactors include built-in auxiliary contacts |
| All screw connections have IP20 finger safe terminals with both north American and international terminal markings |
| Designed for perfect integration in control systems |
| Can be used to create motor starters for any type of application |