or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Harmony™ XVLA323 Monolithic Compact Pilot Light, 12 VDC, 25 mA, Panel Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Harmony™ XVLA323 Monolithic Compact Pilot Light, 12 VDC, 25 mA, Panel Mount
SKUPDW~6424741
MFGR #XVLA323
Call For Price
Schneider Electric Square D™ Harmony™ Compact Pilot Light, Monolithic, Series: XVL Series, 12 VDC, 25 mA, Green Lens, Covered LED Lamp, 12 mm Size, Circular Shape, 100000 hr Average Life, Threaded Terminal, IP40/IP65 Enclosure, Panel Mounting, Environmental Conditions: -25 to 70 deg C
Schneider Electric Square D™ Harmony™ Compact Pilot Light, Monolithic, Series: XVL Series, 12 VDC, 25 mA, Green Lens, Covered LED Lamp, 12 mm Size, Circular Shape, 100000 hr Average Life, Threaded Terminal, IP40/IP65 Enclosure, Panel Mounting, Environmental Conditions: -25 to 70 deg C
Alternate Catalog Number XVLA323 ARRA Compliant N Average Life 100000 h Buy American Compliant N Catalog Number XVLA323 Connection threaded connector 1 x 0.2...1 x 1.5 mm²;threaded connector 1 x 0.2...1 x 1.5 mm² Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 10.15 Gross Volume per Pack Metric 166.33 Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 6.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8531809026 Height 1.8000 in Height [Metric] 1.8000 cm Illumination Type covered LED Item Group 22460 Length 6.4000 in Length [Metric] 6.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=664780&lang=en-us Returnable Y Type LED pilot light with integral lens cap UNSPSC 39121534 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.8000 in Width [Metric] 4.8000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 18 Voltage Rating DC
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XVLA323 |
| ARRA Compliant | N |
| Average Life | 100000 h |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XVLA323 |
| Connection | threaded connector 1 x 0.2...1 x 1.5 mm²;threaded connector 1 x 0.2...1 x 1.5 mm² |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 10.15 |
| Gross Volume per Pack Metric | 166.33 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809026 |
| Height | 1.8000 in |
| Height [Metric] | 1.8000 cm |
| Illumination Type | covered LED |
| Item Group | 22460 |
| Length | 6.4000 in |
| Length [Metric] | 6.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=664780&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Type | LED pilot light with integral lens cap |
| UNSPSC | 39121534 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.8000 in |
| Width [Metric] | 4.8000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 18 |
| Voltage Rating | DC |