or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ GV7AP01 TeSys™ GV7AP Extended Rotary Handle, For Use With TeSys™, TeSys™ GV7, GV5 Manual Starter, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ GV7AP01 TeSys™ GV7AP Extended Rotary Handle, For Use With TeSys™, TeSys™ GV7, GV5 Manual Starter, Black
SKU1360532
MFGR #GV7AP01
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Rotary Handle, Extended, Series: TeSys™ GV7AP, For Use With: TeSys™, TeSys™ GV7, GV5 Manual Starter, Specifications: IP55 Enclosure, 185 to 600 mm Back/Door Distance, Extended/Front Mount, Black
Schneider Electric Square D™ Rotary Handle, Extended, Series: TeSys™ GV7AP, For Use With: TeSys™, TeSys™ GV7, GV5 Manual Starter, Specifications: IP55 Enclosure, 185 to 600 mm Back/Door Distance, Extended/Front Mount, Black
Alternate Catalog Number GV7AP01 Application CONTROL ACCESSORY ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number GV7AP01 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 312.86 Gross Volume per Pack Metric 5126.84 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 7.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 710.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 9.9000 in Height [Metric] 9.9000 cm Length 49.2000 in Length [Metric] 49.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=42900078&lang=en-us Mounting EXTENDED Returnable Y Series TeSys™ GV7AP Specifications IP55 Enclosure, 185 to 600 mm Back/Door Distance, Extended/Front Mount Standard IP55 Sub Brand GV7AP,TESYS,TESYS GV7 MOTOR CIRCUIT BREAKER- TESYS GV5 MOTOR CIRCUIT BREAKER Type Extended UNSPSC 39121521 UPC 11 78590132822 UPC 12 785901328223 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.6000 in Width [Metric] 10.6000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Black Suitable For Use With TeSys™, TeSys™ GV7, GV5 Manual Starter CONTROL ACCESSORY IP55 Locking in off position
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | GV7AP01 |
| Application | CONTROL ACCESSORY |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | GV7AP01 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 312.86 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5126.84 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 7.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 710.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 9.9000 in |
| Height [Metric] | 9.9000 cm |
| Length | 49.2000 in |
| Length [Metric] | 49.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=42900078&lang=en-us |
| Mounting | EXTENDED |
| Returnable | Y |
| Series | TeSys™ GV7AP |
| Specifications | IP55 Enclosure, 185 to 600 mm Back/Door Distance, Extended/Front Mount |
| Standard | IP55 |
| Sub Brand | GV7AP,TESYS,TESYS GV7 MOTOR CIRCUIT BREAKER- TESYS GV5 MOTOR CIRCUIT BREAKER |
| Type | Extended |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 78590132822 |
| UPC 12 | 785901328223 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.6000 in |
| Width [Metric] | 10.6000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Black |
| Suitable For Use With | TeSys™, TeSys™ GV7, GV5 Manual Starter |
| CONTROL ACCESSORY |
| IP55 |
| Locking in off position |