or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ DT100SN Insulated Groundable Neutral Assembly, For Use With Class 3140 Double Throw Safety Switch, 100 A 600 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ DT100SN Insulated Groundable Neutral Assembly, For Use With Class 3140 Double Throw Safety Switch, 100 A 600 VAC
SKUPDW~6398889
MFGR #DT100SN
$/ea
Schneider Electric Square D™ Groundable Neutral Assembly, Insulated, For Use With: Class 3140 Double Throw Safety Switch, Specifications: 100 A 600 VAC
Schneider Electric Square D™ Groundable Neutral Assembly, Insulated, For Use With: Class 3140 Double Throw Safety Switch, Specifications: 100 A 600 VAC
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number DT100SN Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.3608 lb Gross Weight per Pack Metric 136.08 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 4.0000 in Item Group 00058 Length 3.0000 in Returnable Y Type Insulated UNSPSC 39122205 UPC 11 78590118258 UPC 12 785901182580 Width 2.0000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Specifications 100 A 600 VAC Suitable For Use With Class 3140 Double Throw Safety Switch
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DT100SN |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.3608 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 136.08 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 4.0000 in |
| Item Group | 00058 |
| Length | 3.0000 in |
| Returnable | Y |
| Type | Insulated |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC 11 | 78590118258 |
| UPC 12 | 785901182580 |
| Width | 2.0000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Specifications | 100 A 600 VAC |
| Suitable For Use With | Class 3140 Double Throw Safety Switch |