or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ ClimaSys CC NSYCCOTH30VID Electronical Thermostat With OLED Green Screen, 9 to 30 VAC/VDC, 4 A, Clip/Threaded Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ ClimaSys CC NSYCCOTH30VID Electronical Thermostat With OLED Green Screen, 9 to 30 VAC/VDC, 4 A, Clip/Threaded Mount
SKUPDW~10430434
MFGR #NSYCCOTH30VID
$/ea
Schneider Electric Square D™ ClimaSys CC Electronical Thermostat, 9 to 30 VAC/VDC, 4 A, -40 to 80 deg C, Clip/Threaded Mounting, Light Gray, 56 mm W x 44 mm D x 85 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ ClimaSys CC Electronical Thermostat, 9 to 30 VAC/VDC, 4 A, -40 to 80 deg C, Clip/Threaded Mounting, Light Gray, 56 mm W x 44 mm D x 85 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYCCOTH30VID Application For resistance heater fan ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCCOTH30VID Color Light Gray Country of Origin US Currency USD Depth External : 44 mm Dimensions 56 mm W x 44 mm D x 85 mm H EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 25.20 Gross Volume per Pack Metric 412.95 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 138.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032100030 Height 5.5000 in Height [Metric] 5.5000 cm Item Group 80036 Length 8.5000 in Length [Metric] 8.5000 cm Material PC Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178508&lang=en-us Returnable N Size EXTERNAL 44 MM,EXTERNAL 56 MM,EXTERNAL 85 MM Standard UR;Self-extinguishing conforming to UL94 (material V0) Sub Brand CLIMASYS CC Temperature Range -40 to 80 Type Electronical thermostat UNSPSC 39121321 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 7.5000 in Width [Metric] 7.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 4 Mounting Type Clip/Threaded Voltage Rating 9 to 30 For resistance heater fan OLED screen
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCCOTH30VID |
| Application | For resistance heater fan |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCCOTH30VID |
| Color | Light Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | External : 44 mm |
| Dimensions | 56 mm W x 44 mm D x 85 mm H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 25.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 412.95 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 138.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032100030 |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 8.5000 in |
| Length [Metric] | 8.5000 cm |
| Material | PC |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178508&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Size | EXTERNAL 44 MM,EXTERNAL 56 MM,EXTERNAL 85 MM |
| Standard | UR;Self-extinguishing conforming to UL94 (material V0) |
| Sub Brand | CLIMASYS CC |
| Temperature Range | -40 to 80 |
| Type | Electronical thermostat |
| UNSPSC | 39121321 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 7.5000 in |
| Width [Metric] | 7.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 4 |
| Mounting Type | Clip/Threaded |
| Voltage Rating | 9 to 30 |
| For resistance heater fan |
| OLED screen |