or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ CA3KN22GD TeSys™ K IEC Control Relay, 10 A, 2NO-2NC Contact, 125 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ CA3KN22GD TeSys™ K IEC Control Relay, 10 A, 2NO-2NC Contact, 125 VDC V Coil
SKU445353
MFGR #CA3KN22GD
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ IEC Control Relay, Series: TeSys™ K, 10 A, 3 W Power, 50/60 Hz Frequency, 125 VDC Coil, 2NO-2NC Contact Form, 4 Pole, Plate/Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -25 to 50 deg C, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ IEC Control Relay, Series: TeSys™ K, 10 A, 3 W Power, 50/60 Hz Frequency, 125 VDC Coil, 2NO-2NC Contact Form, 4 Pole, Plate/Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -25 to 50 deg C, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CA3KN22GD Application For multi-pole switching applications at voltages up to 600 and control circuit applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CA3KN22GD Country of Origin US Currency USD Dimensions 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Enclosure Type IP2X EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 11.86 Gross Volume per Pack Metric 194.35 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 215.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 4.8000 in Height [Metric] 4.8000 cm Item Group 22371 Length 6.5000 in Length [Metric] 6.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596092&lang=en-us Mounting plate ; rail Mounting Type Plate/Rail Number Of Poles 4 Power Rating 3 Returnable N Series TeSys™ K Substitute Product Catalog Number LA1KN40 Temperature Rating -25 to 50 Terminal Type Screw/Clamp Type CONTROL RELAY UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.2000 in Width [Metric] 6.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 10 Coil Voltage 125 Contact Form 2NO-2NC For multi-pole switching applications at voltages up to 600 and control circuit applications 3 W inrush and hold-in power rating Mounting on 35 mm DIN3 track or 4 screw direct mounting Screws in open "ready-to tighten" position
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CA3KN22GD |
| Application | For multi-pole switching applications at voltages up to 600 and control circuit applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CA3KN22GD |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D |
| Enclosure Type | IP2X |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 11.86 |
| Gross Volume per Pack Metric | 194.35 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 215.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 4.8000 in |
| Height [Metric] | 4.8000 cm |
| Item Group | 22371 |
| Length | 6.5000 in |
| Length [Metric] | 6.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596092&lang=en-us |
| Mounting | plate ; rail |
| Mounting Type | Plate/Rail |
| Number Of Poles | 4 |
| Power Rating | 3 |
| Returnable | N |
| Series | TeSys™ K |
| Substitute Product Catalog Number | LA1KN40 |
| Temperature Rating | -25 to 50 |
| Terminal Type | Screw/Clamp |
| Type | CONTROL RELAY |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.2000 in |
| Width [Metric] | 6.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 10 |
| Coil Voltage | 125 |
| Contact Form | 2NO-2NC |
| For multi-pole switching applications at voltages up to 600 and control circuit applications |
| 3 W inrush and hold-in power rating |
| Mounting on 35 mm DIN3 track or 4 screw direct mounting |
| Screws in open "ready-to tighten" position |