or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Altivar™ VW3A3601 EtherCAT Communication Module
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Altivar™ VW3A3601 EtherCAT Communication Module
SKU1398310
MFGR #VW3A3601
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Altivar™ Communication Module, EtherCAT, (2) RJ45 Electrical Connections
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Communication Module, EtherCAT, (2) RJ45 Electrical Connections
Alternate Catalog Number VW3A3601 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number VW3A3601 Control PDO AND SDO SUPPORT-DRIVE PROFILE CIA 402 VELOCITY MODE IEC 61800-7-201 (CIA 402)-CANOPEN OVER ETHERCAT (COE) Country of Origin FR Currency USD Electrical Connections (2) RJ45 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 15.75 Gross Volume per Pack Metric 258.10 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.6300 lb Gross Weight per Pack Metric 60.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8517620090 Height 6.3000 in Height [Metric] 6.3000 cm Item Group 18263 Length 9.0000 in Length [Metric] 9.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61698476&lang=en-us Returnable Y Speed Rating 100 MBPS Standard IEC 61800-7-201 (CIA 402) Type EtherCAT UNSPSC 26111515 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.5000 in Width [Metric] 4.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric 2 CONNECTORS RJ45,COMMUNICATION MODULE
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | VW3A3601 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | VW3A3601 |
| Control | PDO AND SDO SUPPORT-DRIVE PROFILE CIA 402 VELOCITY MODE IEC 61800-7-201 (CIA 402)-CANOPEN OVER ETHERCAT (COE) |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Electrical Connections | (2) RJ45 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 15.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 258.10 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.6300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 60.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620090 |
| Height | 6.3000 in |
| Height [Metric] | 6.3000 cm |
| Item Group | 18263 |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 9.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61698476&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Speed Rating | 100 MBPS |
| Standard | IEC 61800-7-201 (CIA 402) |
| Type | EtherCAT |
| UNSPSC | 26111515 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.5000 in |
| Width [Metric] | 4.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| 2 CONNECTORS RJ45,COMMUNICATION MODULE |