or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process ATV930C31N4C ATV900 Type 1 3-Phase Standard Variable Speed Drive, 400/480 V, 461/569 A, 500 hp, 23.54 in W x 14.96 in D
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process ATV930C31N4C ATV900 Type 1 3-Phase Standard Variable Speed Drive, 400/480 V, 461/569 A, 500 hp, 23.54 in W x 14.96 in D
SKU1473003
MFGR #ATV930C31N4C
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process Variable Speed Drive, Type 1 3-Phase Standard, Series: ATV900, 400/480 V, 461/569 A, 500 hp, 23.54 in Width, 14.96 in Depth, 47.05 in Height, IP00/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process Variable Speed Drive, Type 1 3-Phase Standard, Series: ATV900, 400/480 V, 461/569 A, 500 hp, 23.54 in Width, 14.96 in Depth, 47.05 in Height, IP00/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
Alternate Catalog Number ATV930C31N4C Application Industrial Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV930C31N4C Communication EtherNet/IP;Modbus serial;Modbus TCP;Ethernet;2-wire RS 485 Country of Origin CN Currency USD Current Rating 481 A 2.5 kHz heavy duty;616 A 2.5 kHz normal duty A Display Local diagnostic 3 LED mono/dual colour);presence of voltage 1 LED red);embedded communication status 3 LED dual colour);communication module status 4 LED dual colour) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 42000.00 Gross Volume per Pack Metric 688254.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.5200 lb Gross Weight per Pack Metric 227.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 65.0000 in Height [Metric] 63.0000 cm Input Voltage 380...480 V - 15...10 % Item Group 22278 Length 142.0000 in Length [Metric] 141.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=432002722&lang=en-us Mounting Wall Mount Returnable Y Size 14.96 in Standard IP21 Substitute Product Catalog Number VW3A1112 Type Variable speed drive;2 RJ45;1 RJ45 UNSPSC 39122001 UPC 11 78590147560 UPC 12 785901475606 Width [Metric] 76.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 14.9606 in Width 76.0000 in Industrial Applications Variable torque standard;constant torque standard;optimized torque mode;16 preset speeds;Control screw terminal 0.5...1.5 mm² AWG 20...AWG 16;line side screw terminal 4 x 185 mm² 3 x 350 kcmil;motor screw terminal 4 x 185 mm² 3 x 350 kcmil;DC bus screw terminal 4 x 185 mm² 3 x 350 kcmil;1;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase break motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent between output phases and earth drive;overload of output voltage drive;short-circuit protection drive;motor phase break drive;overvoltages on the DC bus drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;line supply phase loss drive;overspeed drive;break on the control circuit drive;External supply for digital inputs 24 V DC 19-30 V), <1.25 mA overload and short-circuit protection;internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA overload and short-circuit protection;internal supply for digital inputs and STO 24 V DC 21-27 V), <200 mA overload and short-circuit protection Without braking chopper
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV930C31N4C |
| Application | Industrial Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV930C31N4C |
| Communication | EtherNet/IP;Modbus serial;Modbus TCP;Ethernet;2-wire RS 485 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Current Rating | 481 A 2.5 kHz heavy duty;616 A 2.5 kHz normal duty A |
| Display | Local diagnostic 3 LED mono/dual colour);presence of voltage 1 LED red);embedded communication status 3 LED dual colour);communication module status 4 LED dual colour) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 42000.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 688254.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.5200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 227.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 65.0000 in |
| Height [Metric] | 63.0000 cm |
| Input Voltage | 380...480 V - 15...10 % |
| Item Group | 22278 |
| Length | 142.0000 in |
| Length [Metric] | 141.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=432002722&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mount |
| Returnable | Y |
| Size | 14.96 in |
| Standard | IP21 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A1112 |
| Type | Variable speed drive;2 RJ45;1 RJ45 |
| UNSPSC | 39122001 |
| UPC 11 | 78590147560 |
| UPC 12 | 785901475606 |
| Width [Metric] | 76.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 14.9606 in |
| Width | 76.0000 in |
| Industrial Applications |
| Variable torque standard;constant torque standard;optimized torque mode;16 preset speeds;Control screw terminal 0.5...1.5 mm² AWG 20...AWG 16;line side screw terminal 4 x 185 mm² 3 x 350 kcmil;motor screw terminal 4 x 185 mm² 3 x 350 kcmil;DC bus screw terminal 4 x 185 mm² 3 x 350 kcmil;1;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase break motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent between output phases and earth drive;overload of output voltage drive;short-circuit protection drive;motor phase break drive;overvoltages on the DC bus drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;line supply phase loss drive;overspeed drive;break on the control circuit drive;External supply for digital inputs 24 V DC 19-30 V), <1.25 mA overload and short-circuit protection;internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA overload and short-circuit protection;internal supply for digital inputs and STO 24 V DC 21-27 V), <200 mA overload and short-circuit protection |
| Without braking chopper |