or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process ATV630C22N4 ATV600 3-Phase Standard Variable Speed Drive, 480 V, 324 A, 350 hp, 440 mm W x 380 mm D
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process ATV630C22N4 ATV600 3-Phase Standard Variable Speed Drive, 480 V, 324 A, 350 hp, 440 mm W x 380 mm D
SKU1325865
MFGR #ATV630C22N4
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, Series: ATV600, 480 V, 324 A, 350 hp, 440 mm Width, 380 mm Depth, 1195 mm Height, IP00/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Process Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, Series: ATV600, 480 V, 324 A, 350 hp, 440 mm Width, 380 mm Depth, 1195 mm Height, IP00/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
Alternate Catalog Number ATV630C22N4 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV630C22N4 Country of Origin CN Currency USD Current Rating 302 A 2.5 kHz heavy duty;427 A 2.5 kHz normal duty A Display 1 LED (red) for presence of voltage;3 LEDs (dual colour) for embedded communication status;3 LEDs for local diagnostic;4 LEDs (dual colour) for communication module status EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 32958.75 Gross Volume per Pack Metric 540095.04 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.9300 lb Gross Weight per Pack Metric 180.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 65.0000 in Height [Metric] 68.0000 cm Length 140.0000 in Length [Metric] 140.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=432002716&lang=en-us Mounting Wall Mount Returnable Y Substitute Product Catalog Number VW3A1104R100 UNSPSC 39122001 Width [Metric] 60.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 14.9606 in Width 58.0000 in Process and Utilities, Building - HVAC Compressor Centrifugal, Food and Beverage Processing Other Application, Mining Mineral and Metal Fan, Mining Mineral and Metal Pump, Oil and Gas Fan, Water and Waste Water Other Application, Building - HVAC Screw Compressor, Food and Beverage Processing Pump, Food and Beverage Processing Fan, Food and Beverage Processing Atomization, Oil and Gas Electro Submersible Pump (ESP), Oil and Gas Water Injection Pump, Oil and Gas Jet Fuel Pump, Oil and Gas Compressor For Refinery, Water and Waste Water Centrifuge Pump, Water and Waste Water Positive Displacement Pump, Water and Waste Water Electro Submersible Pump (ESP), Water and Waste Water Screw Pump, Water and Waste Water Lobe Compressor, Water and Waste Water Screw Compressor, Water and Waste Water Compressor Centrifugal, Water and Waste Water Fan, Water and Waste Water Conveyor, Water and Waste Water Mixer Applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV630C22N4 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV630C22N4 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Current Rating | 302 A 2.5 kHz heavy duty;427 A 2.5 kHz normal duty A |
| Display | 1 LED (red) for presence of voltage;3 LEDs (dual colour) for embedded communication status;3 LEDs for local diagnostic;4 LEDs (dual colour) for communication module status |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 32958.75 |
| Gross Volume per Pack Metric | 540095.04 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.9300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 180.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 65.0000 in |
| Height [Metric] | 68.0000 cm |
| Length | 140.0000 in |
| Length [Metric] | 140.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=432002716&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mount |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A1104R100 |
| UNSPSC | 39122001 |
| Width [Metric] | 60.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 14.9606 in |
| Width | 58.0000 in |
| Process and Utilities, Building - HVAC Compressor Centrifugal, Food and Beverage Processing Other Application, Mining Mineral and Metal Fan, Mining Mineral and Metal Pump, Oil and Gas Fan, Water and Waste Water Other Application, Building - HVAC Screw Compressor, Food and Beverage Processing Pump, Food and Beverage Processing Fan, Food and Beverage Processing Atomization, Oil and Gas Electro Submersible Pump (ESP), Oil and Gas Water Injection Pump, Oil and Gas Jet Fuel Pump, Oil and Gas Compressor For Refinery, Water and Waste Water Centrifuge Pump, Water and Waste Water Positive Displacement Pump, Water and Waste Water Electro Submersible Pump (ESP), Water and Waste Water Screw Pump, Water and Waste Water Lobe Compressor, Water and Waste Water Screw Compressor, Water and Waste Water Compressor Centrifugal, Water and Waste Water Fan, Water and Waste Water Conveyor, Water and Waste Water Mixer Applications |