or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Machine ATV340U22N4 3-Phase Variable Speed Drive, 400/480 V, 5.6 A Heavy Duty/7.2 A Normal Duty, 3 hp Heavy Duty, 3 hp Normal Duty, 3.35 in W x 9.15 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Machine ATV340U22N4 3-Phase Variable Speed Drive, 400/480 V, 5.6 A Heavy Duty/7.2 A Normal Duty, 3 hp Heavy Duty, 3 hp Normal Duty, 3.35 in W x 9.15 in D
SKU1321069
MFGR #ATV340U22N4
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Altivar™ Machine Variable Speed Drive, 3-Phase, Series: ATV340, 400/480 V, 5.6 A Heavy Duty/7.2 A Normal Duty, 3 hp Heavy Duty, 3 hp Normal Duty, 3.35 in Width, 9.15 in Depth, 10.63 in Height, IP20 Enclosure, LED Display
Schneider Electric Square D™ Altivar™ Machine Variable Speed Drive, 3-Phase, Series: ATV340, 400/480 V, 5.6 A Heavy Duty/7.2 A Normal Duty, 3 hp Heavy Duty, 3 hp Normal Duty, 3.35 in Width, 9.15 in Depth, 10.63 in Height, IP20 Enclosure, LED Display
Alternate Catalog Number ATV340U22N4 Application For high-performance machine ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV340U22N4 Communication Modbus serial;2-wire RS 485 Country of Origin ID Currency USD Current Rating 5.6 A 4 kHz heavy duty;7.2 A 4 kHz normal duty Display Type LED Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 877.50 Gross Volume per Pack Metric 14379.59 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0249 lb Gross Weight per Pack Metric 2.49 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 11.0000 in Height [Metric] 11.0000 cm Input Voltage 380...480 V - 15...10 % Item Group 22182 Length 32.0000 in Length [Metric] 32.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442523106&lang=en-us Mounting Cabinet mount Returnable Y Series ATV340 Size 9.15 in Standard IP20 Substitute Product Catalog Number VW3A3420 Type 3-Phase UNSPSC 39122001 Width [Metric] 37.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 5.6 A Heavy Duty/7.2 A Normal Duty Depth 9.15 in Horsepower 3 hp Heavy Duty, 3 hp Normal Duty Voltage Rating 400/480 Width 37.0000 in For high-performance machine Screw terminal 1.5...4 mm² line side;screw terminal 4...6 mm² DC bus;screw terminal 1.5...4 mm² motor;screw terminal 0.2...2.5 mm² control;Constant torque standard;optimized torque mode;variable torque standard;Line side screw terminal 1.5...4 mm² AWG 14...AWG 12;DC bus screw terminal 4...6 mm² AWG 12...AWG 10;motor screw terminal 1.5...4 mm² AWG 14...AWG 12;control screw terminal 0.2...2.5 mm² AWG 24...AWG 12;16 preset speeds;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase loss motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent drive;output overcurrent between motor phase and earth drive;output overcurrent between motor phases drive;short-circuit between motor phase and earth drive;short-circuit between motor phases drive;motor phase loss drive;DC Bus overvoltage drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;input supply loss drive;exceeding limit speed drive;break on the control circuit drive
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV340U22N4 |
| Application | For high-performance machine |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV340U22N4 |
| Communication | Modbus serial;2-wire RS 485 |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Current Rating | 5.6 A 4 kHz heavy duty;7.2 A 4 kHz normal duty |
| Display Type | LED |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 877.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 14379.59 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0249 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.49 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 11.0000 in |
| Height [Metric] | 11.0000 cm |
| Input Voltage | 380...480 V - 15...10 % |
| Item Group | 22182 |
| Length | 32.0000 in |
| Length [Metric] | 32.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442523106&lang=en-us |
| Mounting | Cabinet mount |
| Returnable | Y |
| Series | ATV340 |
| Size | 9.15 in |
| Standard | IP20 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A3420 |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39122001 |
| Width [Metric] | 37.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 5.6 A Heavy Duty/7.2 A Normal Duty |
| Depth | 9.15 in |
| Horsepower | 3 hp Heavy Duty, 3 hp Normal Duty |
| Voltage Rating | 400/480 |
| Width | 37.0000 in |
| For high-performance machine |
| Screw terminal 1.5...4 mm² line side;screw terminal 4...6 mm² DC bus;screw terminal 1.5...4 mm² motor;screw terminal 0.2...2.5 mm² control;Constant torque standard;optimized torque mode;variable torque standard;Line side screw terminal 1.5...4 mm² AWG 14...AWG 12;DC bus screw terminal 4...6 mm² AWG 12...AWG 10;motor screw terminal 1.5...4 mm² AWG 14...AWG 12;control screw terminal 0.2...2.5 mm² AWG 24...AWG 12;16 preset speeds;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase loss motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent drive;output overcurrent between motor phase and earth drive;output overcurrent between motor phases drive;short-circuit between motor phase and earth drive;short-circuit between motor phases drive;motor phase loss drive;DC Bus overvoltage drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;input supply loss drive;exceeding limit speed drive;break on the control circuit drive |