or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Altivar™ 212 ATV212WD22N4 3-Phase Type 12 Variable Speed Drive, 380/480 VAC, 47.9 A, 30 hp, 11.18 in W x 12.4 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Altivar™ 212 ATV212WD22N4 3-Phase Type 12 Variable Speed Drive, 380/480 VAC, 47.9 A, 30 hp, 11.18 in W x 12.4 in D
SKU1296868
MFGR #ATV212WD22N4
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Altivar™ 212 Variable Speed Drive, 3-Phase Type 12, Series: ATV212, 380/480 VAC, 47.9 A, 30 hp, 11.18 in Width, 12.4 in Depth, 28.35 in Height, NEMA 12/IP54/IP55 Enclosure, Red LED Display
Schneider Electric Square D™ Altivar™ 212 Variable Speed Drive, 3-Phase Type 12, Series: ATV212, 380/480 VAC, 47.9 A, 30 hp, 11.18 in Width, 12.4 in Depth, 28.35 in Height, NEMA 12/IP54/IP55 Enclosure, Red LED Display
Alternate Catalog Number ATV212WD22N4 Application For asynchronous motor, pumps and fans in HVAC ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV212WD22N4 Country of Origin FR Currency USD Current Rating 43.5 A 380 V;43.5 A 460 V Display for DC bus energized 1 LED (red) Display Type Red LED Enclosure Type NEMA 12/IP54/IP55 Environmental Conditions classes 3C1 conforming to IEC 60721-3-3;classes 3S2 conforming to IEC 60721-3-3 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 22372.43 Gross Volume per Pack Metric 366617.01 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 41.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Hazard Class N Height 50.0000 in Height [Metric] 50.0000 cm Input Voltage 380...480 V - 15...10 % Item Group 22158 Length 120.0000 in Length [Metric] 120.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=63942764&lang=en-us Returnable Y Series ATV212 Standard IP55 Substitute Product Catalog Number TCSMCNAM3M002P Type 3-Phase Type 12 UNSPSC 39122001 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 60.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 47.9 Depth 12.4 in Horsepower 30 Voltage Rating 380/480 Width 60.0000 in For asynchronous motor, pumps and fans in HVAC VIA, VIB, FM, FLA, FLB, FLC, RY, RC, F, R, RES terminal 2.5-2.5 mm² / AWG 14;L1/R, L2/S, L3/T terminal 50-50 mm² / AWG 1/0;Voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f;voltage/frequency ratio, 5 points;flux vector control without sensor, standard;voltage/frequency ratio, automatic IR compensation (U/f + automatic Uo);voltage/frequency ratio, 2 points;Overheating protection drive;thermal power stage drive;short-circuit between motor phases drive;input phase breaks drive;overcurrent between output phases and earth drive;overvoltages on the DC bus drive;break on the control circuit drive;against exceeding limit speed drive;line supply overvoltage and undervoltage drive;line supply undervoltage drive;against input phase loss drive;thermal protection motor;motor phase break motor;with PTC probes motor;Internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 A overload and short-circuit protection;internal supply 24 V DC 21-27 V), <200 A overload and short-circuit protection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV212WD22N4 |
| Application | For asynchronous motor, pumps and fans in HVAC |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV212WD22N4 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Current Rating | 43.5 A 380 V;43.5 A 460 V |
| Display | for DC bus energized 1 LED (red) |
| Display Type | Red LED |
| Enclosure Type | NEMA 12/IP54/IP55 |
| Environmental Conditions | classes 3C1 conforming to IEC 60721-3-3;classes 3S2 conforming to IEC 60721-3-3 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 22372.43 |
| Gross Volume per Pack Metric | 366617.01 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 41.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Hazard Class | N |
| Height | 50.0000 in |
| Height [Metric] | 50.0000 cm |
| Input Voltage | 380...480 V - 15...10 % |
| Item Group | 22158 |
| Length | 120.0000 in |
| Length [Metric] | 120.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=63942764&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Series | ATV212 |
| Standard | IP55 |
| Substitute Product Catalog Number | TCSMCNAM3M002P |
| Type | 3-Phase Type 12 |
| UNSPSC | 39122001 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 60.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 47.9 |
| Depth | 12.4 in |
| Horsepower | 30 |
| Voltage Rating | 380/480 |
| Width | 60.0000 in |
| For asynchronous motor, pumps and fans in HVAC |
| VIA, VIB, FM, FLA, FLB, FLC, RY, RC, F, R, RES terminal 2.5-2.5 mm² / AWG 14;L1/R, L2/S, L3/T terminal 50-50 mm² / AWG 1/0;Voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f;voltage/frequency ratio, 5 points;flux vector control without sensor, standard;voltage/frequency ratio, automatic IR compensation (U/f + automatic Uo);voltage/frequency ratio, 2 points;Overheating protection drive;thermal power stage drive;short-circuit between motor phases drive;input phase breaks drive;overcurrent between output phases and earth drive;overvoltages on the DC bus drive;break on the control circuit drive;against exceeding limit speed drive;line supply overvoltage and undervoltage drive;line supply undervoltage drive;against input phase loss drive;thermal protection motor;motor phase break motor;with PTC probes motor;Internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 A overload and short-circuit protection;internal supply 24 V DC 21-27 V), <200 A overload and short-circuit protection |