or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Altivar™ 212 ATV212HD22M3X 3-Phase Type 12 Variable Speed Drive, 200/240 VAC, 88 A, 30 hp, 9.45 in W x 8.43 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Altivar™ 212 ATV212HD22M3X 3-Phase Type 12 Variable Speed Drive, 200/240 VAC, 88 A, 30 hp, 9.45 in W x 8.43 in D
SKU726034
MFGR #ATV212HD22M3X
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ Altivar™ 212 Variable Speed Drive, 3-Phase Type 12, Series: ATV212, 200/240 VAC, 88 A, 30 hp, 9.45 in Width, 8.43 in Depth, 16.54 in Height, IP20/IP21/IP41/Open Enclosure, Red LED Display
Schneider Electric Square D™ Altivar™ 212 Variable Speed Drive, 3-Phase Type 12, Series: ATV212, 200/240 VAC, 88 A, 30 hp, 9.45 in Width, 8.43 in Depth, 16.54 in Height, IP20/IP21/IP41/Open Enclosure, Red LED Display
Alternate Catalog Number ATV212HD22M3X Amperage Rating 88 Application For asynchronous motor, pumps and fans in HVAC ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number ATV212HD22M3X Country of Origin US Currency USD Current Rating 88 A 230 V Depth 8.43 Display for DC bus energized 1 LED (red) Display Type Red LED Enclosure Type IP20/IP21/IP41 Open Environmental Conditions classes 3C1 conforming to IEC 60721-3-3;classes 3S2 conforming to IEC 60721-3-3 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5409.59 Gross Volume per Pack Metric 88646.95 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 55.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 25.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 36.5000 in Height [Metric] 36.5000 cm Horsepower 30 Input Voltage 200...240 V - 15...10 % Item Group 22156 Length 60.0000 in Length [Metric] 60.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61737724&lang=en-us Returnable Y Series ATV212 Standard IP21 Stock Status NONSTOCK Substitute Product Catalog Number TCSMCNAM3M002P Type 3-Phase Type 12 UNSPSC 39122001 UPC 11 78590192171 UPC 12 785901921714 Voltage Rating 200/240 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 39.5000 in Width [Metric] 39.5000 cm For asynchronous motor, pumps and fans in HVAC VIA, VIB, FM, FLA, FLB, FLC, RY, RC, F, R, RES terminal 2.5-2.5 mm² / AWG 14;L1/R, L2/S, L3/T terminal 50-50 mm² / AWG 1/0;Voltage/frequency ratio, automatic IR compensation (U/f + automatic Uo);voltage/frequency ratio, 5 points;flux vector control without sensor, standard;voltage/frequency ratio, 2 points;voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f;Overheating protection drive;thermal power stage drive;short-circuit between motor phases drive;input phase breaks drive;overcurrent between output phases and earth drive;overvoltages on the DC bus drive;break on the control circuit drive;against exceeding limit speed drive;line supply overvoltage and undervoltage drive;line supply undervoltage drive;against input phase loss drive;thermal protection motor;motor phase break motor;with PTC probes motor;Internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 A overload and short-circuit protection;internal supply 24 V DC 21-27 V), <200 A overload and short-circuit protection Without EMC filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV212HD22M3X |
| Amperage Rating | 88 |
| Application | For asynchronous motor, pumps and fans in HVAC |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV212HD22M3X |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Current Rating | 88 A 230 V |
| Depth | 8.43 |
| Display | for DC bus energized 1 LED (red) |
| Display Type | Red LED |
| Enclosure Type | IP20/IP21/IP41 Open |
| Environmental Conditions | classes 3C1 conforming to IEC 60721-3-3;classes 3S2 conforming to IEC 60721-3-3 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5409.59 |
| Gross Volume per Pack Metric | 88646.95 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 55.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 25.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 36.5000 in |
| Height [Metric] | 36.5000 cm |
| Horsepower | 30 |
| Input Voltage | 200...240 V - 15...10 % |
| Item Group | 22156 |
| Length | 60.0000 in |
| Length [Metric] | 60.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=61737724&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Series | ATV212 |
| Standard | IP21 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Substitute Product Catalog Number | TCSMCNAM3M002P |
| Type | 3-Phase Type 12 |
| UNSPSC | 39122001 |
| UPC 11 | 78590192171 |
| UPC 12 | 785901921714 |
| Voltage Rating | 200/240 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 39.5000 in |
| Width [Metric] | 39.5000 cm |
| For asynchronous motor, pumps and fans in HVAC |
| VIA, VIB, FM, FLA, FLB, FLC, RY, RC, F, R, RES terminal 2.5-2.5 mm² / AWG 14;L1/R, L2/S, L3/T terminal 50-50 mm² / AWG 1/0;Voltage/frequency ratio, automatic IR compensation (U/f + automatic Uo);voltage/frequency ratio, 5 points;flux vector control without sensor, standard;voltage/frequency ratio, 2 points;voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f;Overheating protection drive;thermal power stage drive;short-circuit between motor phases drive;input phase breaks drive;overcurrent between output phases and earth drive;overvoltages on the DC bus drive;break on the control circuit drive;against exceeding limit speed drive;line supply overvoltage and undervoltage drive;line supply undervoltage drive;against input phase loss drive;thermal protection motor;motor phase break motor;with PTC probes motor;Internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 A overload and short-circuit protection;internal supply 24 V DC 21-27 V), <200 A overload and short-circuit protection |
| Without EMC filter |