or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ ATV930C16N4C Altivar™ Process 930 3-Phase Standard AC Variable Speed Drive With Category C3 Integrated EMC Filter, 400/480 VAC, 213/237/262/284 A, 200 hp, 250 hp, 12.6 in W x 15.47 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ ATV930C16N4C Altivar™ Process 930 3-Phase Standard AC Variable Speed Drive With Category C3 Integrated EMC Filter, 400/480 VAC, 213/237/262/284 A, 200 hp, 250 hp, 12.6 in W x 15.47 in D
SKU1412920
MFGR #ATV930C16N4C
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ AC Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, Series: Altivar™ Process 930, 400/480 VAC, 213/237/262/284 A, 200 hp, 250 hp, 12.6 in Width, 15.47 in Depth, 33.54 in Height, NEMA 1/IP00/IP21 Enclosure, Graphic Display Terminal Display, Wall Mounting
Schneider Electric Square D™ AC Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, Series: Altivar™ Process 930, 400/480 VAC, 213/237/262/284 A, 200 hp, 250 hp, 12.6 in Width, 15.47 in Depth, 33.54 in Height, NEMA 1/IP00/IP21 Enclosure, Graphic Display Terminal Display, Wall Mounting
Alternate Catalog Number ATV930C16N4C Application Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Water and Wastewater, Asynchronous and Synchronous, Special Motors Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV930C16N4C Communication Modbus serial;Modbus TCP;EtherNet/IP;Ethernet;2-wire RS 485 Country of Origin US Currency USD Current Rating 250 A 2.5 kHz heavy duty;302 A 2.5 kHz normal duty A Display LOCAL DIAGNOSTIC 3 LED MONO/DUAL COLOUR)-EMBEDDED COMMUNICATION STATUS 5 LED DUAL COLOUR)-COMMUNICATION MODULE STATUS 2 LED DUAL COLOUR)-PRESENCE OF VOLTAGE 1 LED RED) Environmental Conditions -15-50 A°C WITHOUT)-50-60 A°C WITH DERATING FACTOR),CHEMICAL POLLUTION RESISTANCE CLASS 3C3 EN/IEC 60721-3-3-DUST POLLUTION RESISTANCE CLASS 3S3 EN/IEC 60721-3-3 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 19105.88 Gross Volume per Pack Metric 313088.06 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.8980 lb Gross Weight per Pack Metric 89.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 65.0000 in Height [Metric] 66.0000 cm Input Voltage 380...480 V - 15...10 % Item Group 22277 Length 103.0000 in Length [Metric] 103.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=428548093&lang=en-us Mounting Wall Mount Returnable Y Size 320 MM,393 MM,852 MM in Sub Brand ATV930 Substitute Product Catalog Number VW3A1112 Type VARIABLE SPEED DRIVE,VARIABLE SPEED DRIVE UNSPSC 39122001 Width [Metric] 48.0000 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 15.4724 in Width 47.0000 in Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Water and Wastewater, Asynchronous and Synchronous, Special Motors Applications 16 PRESET SPEEDS,STO (SAFE TORQUE OFF) SIL 3,CONTROL SCREW TERMINAL 0.5...1.5 MMA² AWG 20...AWG 16-LINE SIDE SCREW TERMINAL 2 X 95...3 X 120 MMA² AWG 3/0...300 KCMIL-MOTOR SCREW TERMINAL 2 X 95...3 X 120 MMA² AWG 3/0...300 KCMIL-DC BUS SCREW TERMINAL 2 X 95...3 X 120 MMA² AWG 3/0...300 KCMIL,EXTERNAL SUPPLY FOR DIGITAL INPUTS 24 V DC 19-30 V), <1.25 MA OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION-INTERNAL SUPPLY FOR REFERENCE POTENTIOMETER (1 TO 10 KOHM) 10.5 V DC +/- 5 , <10 MA OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION-INTERNAL SUPPLY FOR DIGITAL INPUTS AND STO 24 V DC 21-27 V), <200 MA OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION,FORCED CONVECTION,THERMAL PROTECTION MOTOR-SAFE TORQUE OFF MOTOR-MOTOR PHASE BREAK MOTOR-THERMAL PROTECTION DRIVE-SAFE TORQUE OFF DRIVE-OVERHEATING DRIVE-OVERCURRENT BETWEEN OUTPUT PHASES AND EARTH DRIVE-OVERLOAD OF OUTPUT VOLTAGE DRIVE-SHORT-CIRCUIT PROTECTION DRIVE-MOTOR PHASE BREAK DRIVE-OVERVOLTAGES ON THE DC BUS DRIVE-LINE SUPPLY OVERVOLTAGE DRIVE-LINE SUPPLY UNDERVOLTAGE DRIVE-LINE SUPPLY PHASE LOSS DRIVE-OVERSPEED DRIVE-BREAK ON THE CONTROL CIRCUIT DRIVE,VARIABLE TORQUE STANDARD-CONSTANT TORQUE STANDARD-OPTIMIZED TORQUE MODE Ethernet/IP serial Modbus TCP communication Performance on motor control with an overload torque up to 1.8 Tn in an open or closed loop Asynchronous, synchronous, special motors: all efficiency classes, brand independent, permanent magnet motors, torque motors, conical sliding rotor, reluctance motor Integrated Ethernet/IP and Modbus TCP dual port, cybersecurity (Achilles level 2) Smart integration in PlantStruxure and Foxboro Evo process automation systems Optimized energy efficiency, detection of energy consumption drift of the installation Adaptation to the process by dedicated functions with modular design Embedded safety functions STO SIL3 Master/slave and load sharing with drive-to-drive capability: Torque sharing on elastic coupling Torque sharing on elastic coupling Contextual access to technical documentation through dynamic QR code Continuous and historical real-time measurements with customizable dashboards Predictive maintenance 284 A at 380 VAC normal duty, 262 A at 480 VAC normal duty, 237 A at 380 VAC heavy duty, 213 A at 480 VAC heavy duty amperage rating 250 hp at normal duty, 200 hp at heavy duty horsepower rating Without braking chopper unit
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV930C16N4C |
| Application | Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Water and Wastewater, Asynchronous and Synchronous, Special Motors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV930C16N4C |
| Communication | Modbus serial;Modbus TCP;EtherNet/IP;Ethernet;2-wire RS 485 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Current Rating | 250 A 2.5 kHz heavy duty;302 A 2.5 kHz normal duty A |
| Display | LOCAL DIAGNOSTIC 3 LED MONO/DUAL COLOUR)-EMBEDDED COMMUNICATION STATUS 5 LED DUAL COLOUR)-COMMUNICATION MODULE STATUS 2 LED DUAL COLOUR)-PRESENCE OF VOLTAGE 1 LED RED) |
| Environmental Conditions | -15-50 A°C WITHOUT)-50-60 A°C WITH DERATING FACTOR),CHEMICAL POLLUTION RESISTANCE CLASS 3C3 EN/IEC 60721-3-3-DUST POLLUTION RESISTANCE CLASS 3S3 EN/IEC 60721-3-3 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 19105.88 |
| Gross Volume per Pack Metric | 313088.06 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8980 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 89.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 65.0000 in |
| Height [Metric] | 66.0000 cm |
| Input Voltage | 380...480 V - 15...10 % |
| Item Group | 22277 |
| Length | 103.0000 in |
| Length [Metric] | 103.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=428548093&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mount |
| Returnable | Y |
| Size | 320 MM,393 MM,852 MM in |
| Sub Brand | ATV930 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A1112 |
| Type | VARIABLE SPEED DRIVE,VARIABLE SPEED DRIVE |
| UNSPSC | 39122001 |
| Width [Metric] | 48.0000 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 15.4724 in |
| Width | 47.0000 in |
| Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Water and Wastewater, Asynchronous and Synchronous, Special Motors Applications |
| 16 PRESET SPEEDS,STO (SAFE TORQUE OFF) SIL 3,CONTROL SCREW TERMINAL 0.5...1.5 MMA² AWG 20...AWG 16-LINE SIDE SCREW TERMINAL 2 X 95...3 X 120 MMA² AWG 3/0...300 KCMIL-MOTOR SCREW TERMINAL 2 X 95...3 X 120 MMA² AWG 3/0...300 KCMIL-DC BUS SCREW TERMINAL 2 X 95...3 X 120 MMA² AWG 3/0...300 KCMIL,EXTERNAL SUPPLY FOR DIGITAL INPUTS 24 V DC 19-30 V), <1.25 MA OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION-INTERNAL SUPPLY FOR REFERENCE POTENTIOMETER (1 TO 10 KOHM) 10.5 V DC +/- 5 , <10 MA OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION-INTERNAL SUPPLY FOR DIGITAL INPUTS AND STO 24 V DC 21-27 V), <200 MA OVERLOAD AND SHORT-CIRCUIT PROTECTION,FORCED CONVECTION,THERMAL PROTECTION MOTOR-SAFE TORQUE OFF MOTOR-MOTOR PHASE BREAK MOTOR-THERMAL PROTECTION DRIVE-SAFE TORQUE OFF DRIVE-OVERHEATING DRIVE-OVERCURRENT BETWEEN OUTPUT PHASES AND EARTH DRIVE-OVERLOAD OF OUTPUT VOLTAGE DRIVE-SHORT-CIRCUIT PROTECTION DRIVE-MOTOR PHASE BREAK DRIVE-OVERVOLTAGES ON THE DC BUS DRIVE-LINE SUPPLY OVERVOLTAGE DRIVE-LINE SUPPLY UNDERVOLTAGE DRIVE-LINE SUPPLY PHASE LOSS DRIVE-OVERSPEED DRIVE-BREAK ON THE CONTROL CIRCUIT DRIVE,VARIABLE TORQUE STANDARD-CONSTANT TORQUE STANDARD-OPTIMIZED TORQUE MODE |
| Ethernet/IP serial Modbus TCP communication |
| Performance on motor control with an overload torque up to 1.8 Tn in an open or closed loop |
| Asynchronous, synchronous, special motors: all efficiency classes, brand independent, permanent magnet motors, torque motors, conical sliding rotor, reluctance motor |
| Integrated Ethernet/IP and Modbus TCP dual port, cybersecurity (Achilles level 2) |
| Smart integration in PlantStruxure and Foxboro Evo process automation systems |
| Optimized energy efficiency, detection of energy consumption drift of the installation |
| Adaptation to the process by dedicated functions with modular design |
| Embedded safety functions STO SIL3 |
| Master/slave and load sharing with drive-to-drive capability: |
| Torque sharing on elastic coupling |
| Torque sharing on elastic coupling |
| Contextual access to technical documentation through dynamic QR code |
| Continuous and historical real-time measurements with customizable dashboards |
| Predictive maintenance |
| 284 A at 380 VAC normal duty, 262 A at 480 VAC normal duty, 237 A at 380 VAC heavy duty, 213 A at 480 VAC heavy duty amperage rating |
| 250 hp at normal duty, 200 hp at heavy duty horsepower rating |
| Without braking chopper unit |