or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ ATV630U15N4 Altivar™ Process 630 3-Phase Type 1 Standard AC Variable Speed Drive With Category C2, C3 Integrated EMC Filter, 460 VAC, 1.5/1.7/2.6/3 A, 1 hp, 2 hp, 5.67 in W x 7.99 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ ATV630U15N4 Altivar™ Process 630 3-Phase Type 1 Standard AC Variable Speed Drive With Category C2, C3 Integrated EMC Filter, 460 VAC, 1.5/1.7/2.6/3 A, 1 hp, 2 hp, 5.67 in W x 7.99 in D
SKU1130109
MFGR #ATV630U15N4
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ AC Variable Speed Drive, 3-Phase Type 1 Standard, Series: Altivar™ Process 630, 460 VAC, 1.5/1.7/2.6/3 A, 1 hp, 2 hp, 5.67 in Width, 7.99 in Depth, 13.78 in Height, NEMA 1/IP20/IP21 Enclosure, Remote Graphic Display, Wall Mounting
Schneider Electric Square D™ AC Variable Speed Drive, 3-Phase Type 1 Standard, Series: Altivar™ Process 630, 460 VAC, 1.5/1.7/2.6/3 A, 1 hp, 2 hp, 5.67 in Width, 7.99 in Depth, 13.78 in Height, NEMA 1/IP20/IP21 Enclosure, Remote Graphic Display, Wall Mounting
Alternate Catalog Number ATV630U15N4 Amperage Rating 1.5/1.7/2.6/3 Application Water and Wastewater, Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Process and Utilities, Asynchronous and Synchronous Motors Applications ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number ATV630U15N4 Communication Modbus TCP;Ethernet;Modbus serial;Ethernet;2-wire RS 485 Country of Origin ID Currency USD Current Rating 2.2 A 4 kHz heavy duty;4 A 4 kHz normal duty Depth 7.99 in Display for local diagnostic 3 LEDs; for embedded communication status 3 LEDs (dual colour); for communication module status 4 LEDs (dual colour); for presence of voltage 1 LED (red) Display Type Remote Graphic Enclosure Type NEMA 1/IP20/IP21 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1478.70 Gross Volume per Pack Metric 24231.46 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0575 lb Gross Weight per Pack Metric 5.75 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 31.5000 in Height [Metric] 31.5000 cm Horsepower 1 hp, 2 hp Input Voltage 380...480 V - 15...10 % Item Group 22205 Length 40.5000 in Length [Metric] 40.5000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421036875&lang=en-us Mounting Wall Mount Mounting Type Wall Returnable Y Series Altivar™ Process 630 Size 7.99 in Standard IP21IEC 61800-5-1;IP21IEC 60529 Stock Status NONSTOCK Sub Brand ATV630 Substitute Product Catalog Number VW3A1112 Type 3-Phase Type 1 Standard UNSPSC 39122001 Voltage Rating 460 Width 19.0000 in Width [Metric] 19.0000 cm Water and Wastewater, Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Process and Utilities, Asynchronous and Synchronous Motors Applications Variable torque standard;constant torque standard;optimized torque mode;STO (safe torque off) SIL 3;16 preset speeds;Forced convection;Control removable screw terminals 0.5...1.5 mm² AWG 20...AWG 16;motor screw terminal 2.5...6 mm² AWG 14...AWG 10;line side screw terminal 2.5...6 mm² AWG 14...AWG 10;1;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase break motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent between output phases and earth drive;overload of output voltage drive;short-circuit protection drive;motor phase break drive;overvoltages on the DC bus drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;line supply phase loss drive;overspeed drive;break on the control circuit drive;External supply for digital inputs 24 V DC 19-30 V), <1.25 mA overload and short-circuit protection;internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA overload and short-circuit protection;internal supply for digital inputs and STO 24 V DC 21-27 V), <200 mA overload and short-circuit protection Accurate measurement for monitoring system energy consumption (deviation <5%) Installation energy drift detection Embedded Ethernet with direct access to system configuration and monitoring Integration of actual pump curves to optimize the system operating point Optimized pump monitoring based on actual operating point Sensorless estimated flow rate Measurements expressed in working units Limitation of overvoltage at the motor terminals Contextual access to technical documentation through dynamic QR code Predictive and preventive maintenance tracking functions (e.g.: temperatures with PT100/1000 probe, fan monitoring) Predictive and preventive maintenance tracking functions (e.g.: temperatures with PT100/1000 probe, fan monitoring) 2 hp at normal duty, 1 hp at heavy duty horsepower rating 3 A at 380 VAC normal duty, 2.6 A at 480 VAC normal duty, 1.7 A at 380 VAC heavy duty, 1.5 A at 480 VAC heavy duty amperage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV630U15N4 |
| Amperage Rating | 1.5/1.7/2.6/3 |
| Application | Water and Wastewater, Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Process and Utilities, Asynchronous and Synchronous Motors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV630U15N4 |
| Communication | Modbus TCP;Ethernet;Modbus serial;Ethernet;2-wire RS 485 |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Current Rating | 2.2 A 4 kHz heavy duty;4 A 4 kHz normal duty |
| Depth | 7.99 in |
| Display | for local diagnostic 3 LEDs; for embedded communication status 3 LEDs (dual colour); for communication module status 4 LEDs (dual colour); for presence of voltage 1 LED (red) |
| Display Type | Remote Graphic |
| Enclosure Type | NEMA 1/IP20/IP21 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1478.70 |
| Gross Volume per Pack Metric | 24231.46 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0575 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.75 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 31.5000 in |
| Height [Metric] | 31.5000 cm |
| Horsepower | 1 hp, 2 hp |
| Input Voltage | 380...480 V - 15...10 % |
| Item Group | 22205 |
| Length | 40.5000 in |
| Length [Metric] | 40.5000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421036875&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mount |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | Y |
| Series | Altivar™ Process 630 |
| Size | 7.99 in |
| Standard | IP21IEC 61800-5-1;IP21IEC 60529 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | ATV630 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A1112 |
| Type | 3-Phase Type 1 Standard |
| UNSPSC | 39122001 |
| Voltage Rating | 460 |
| Width | 19.0000 in |
| Width [Metric] | 19.0000 cm |
| Water and Wastewater, Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Process and Utilities, Asynchronous and Synchronous Motors Applications |
| Variable torque standard;constant torque standard;optimized torque mode;STO (safe torque off) SIL 3;16 preset speeds;Forced convection;Control removable screw terminals 0.5...1.5 mm² AWG 20...AWG 16;motor screw terminal 2.5...6 mm² AWG 14...AWG 10;line side screw terminal 2.5...6 mm² AWG 14...AWG 10;1;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase break motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent between output phases and earth drive;overload of output voltage drive;short-circuit protection drive;motor phase break drive;overvoltages on the DC bus drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;line supply phase loss drive;overspeed drive;break on the control circuit drive;External supply for digital inputs 24 V DC 19-30 V), <1.25 mA overload and short-circuit protection;internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA overload and short-circuit protection;internal supply for digital inputs and STO 24 V DC 21-27 V), <200 mA overload and short-circuit protection |
| Accurate measurement for monitoring system energy consumption (deviation <5%) |
| Installation energy drift detection |
| Embedded Ethernet with direct access to system configuration and monitoring |
| Integration of actual pump curves to optimize the system operating point |
| Optimized pump monitoring based on actual operating point |
| Sensorless estimated flow rate |
| Measurements expressed in working units |
| Limitation of overvoltage at the motor terminals |
| Contextual access to technical documentation through dynamic QR code |
| Predictive and preventive maintenance tracking functions (e.g.: temperatures with PT100/1000 probe, fan monitoring) |
| Predictive and preventive maintenance tracking functions (e.g.: temperatures with PT100/1000 probe, fan monitoring) |
| 2 hp at normal duty, 1 hp at heavy duty horsepower rating |
| 3 A at 380 VAC normal duty, 2.6 A at 480 VAC normal duty, 1.7 A at 380 VAC heavy duty, 1.5 A at 480 VAC heavy duty amperage rating |