or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ ATV320U11M2B Altivar™ 320 1-Phase Book AC Variable Speed Drive With Class C2 Integrated EMC Filter, 200/240 VAC, 11.5/13.6 A, 1-1/2 hp, 2.36 in W x 9.65 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ ATV320U11M2B Altivar™ 320 1-Phase Book AC Variable Speed Drive With Class C2 Integrated EMC Filter, 200/240 VAC, 11.5/13.6 A, 1-1/2 hp, 2.36 in W x 9.65 in D
SKUPDW~12315211
MFGR #ATV320U11M2B
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ AC Variable Speed Drive, 1-Phase Book, Series: Altivar™ 320, 200/240 VAC, 11.5/13.6 A, 1-1/2 hp, 2.36 in Width, 9.65 in Depth, 12.8 in Height, IP20 Enclosure
Schneider Electric Square D™ AC Variable Speed Drive, 1-Phase Book, Series: Altivar™ 320, 200/240 VAC, 11.5/13.6 A, 1-1/2 hp, 2.36 in Width, 9.65 in Depth, 12.8 in Height, IP20 Enclosure
Alternate Catalog Number ATV320U11M2B Application Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV320U11M2B Communication Modbus serial;CANopen Country of Origin ID Currency USD Current Rating 6.9 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 530.45 Gross Volume per Pack Metric 8692.48 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0267 lb Gross Weight per Pack Metric 2.67 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 9.7000 in Height [Metric] 75.0000 cm Input Voltage 200...240 V - 15...10 % Item Group 22152 Length 32.5000 in Length [Metric] 80.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458231747&lang=en-us Mounting cabinet mount Returnable N Size 9.65 in Standard IP20 Substitute Product Catalog Number VW3A3619 Type Variable speed drive UNSPSC 39122001 UPC 11 78590185462 UPC 12 785901854623 Width [Metric] 60.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 9.6457 in Width 27.5000 in Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors Applications Voltage/frequency ratio, 5 points;flux vector control without sensor, standard;voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f;flux vector control without sensor - Energy Saving;voltage/frequency ratio, 2 points;Positive logic (source);negative logic (sink);Input phase breaks drive;overcurrent between output phases and earth drive;overheating protection drive;short-circuit between motor phases drive;thermal protection drive Control of asynchronous and synchronous motors; including IE2 loop, IE3 and PM motors in open integration in SoMachine™ Operation in velocity mode and torque control (with current limitation) Customizable and flexible application functions with ATV logic (up to 50 Function blocks) Numerous application functions for targeted application segments Embedded safety functions dedicated to targeted application segments 1-1/2 hp for heavy duty horsepower rating 13.6 A at 200 VAC, 11.5 A at 240 VAC for heavy duty amperage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV320U11M2B |
| Application | Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV320U11M2B |
| Communication | Modbus serial;CANopen |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Current Rating | 6.9 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 530.45 |
| Gross Volume per Pack Metric | 8692.48 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0267 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 9.7000 in |
| Height [Metric] | 75.0000 cm |
| Input Voltage | 200...240 V - 15...10 % |
| Item Group | 22152 |
| Length | 32.5000 in |
| Length [Metric] | 80.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458231747&lang=en-us |
| Mounting | cabinet mount |
| Returnable | N |
| Size | 9.65 in |
| Standard | IP20 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A3619 |
| Type | Variable speed drive |
| UNSPSC | 39122001 |
| UPC 11 | 78590185462 |
| UPC 12 | 785901854623 |
| Width [Metric] | 60.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 9.6457 in |
| Width | 27.5000 in |
| Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors Applications |
| Voltage/frequency ratio, 5 points;flux vector control without sensor, standard;voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f;flux vector control without sensor - Energy Saving;voltage/frequency ratio, 2 points;Positive logic (source);negative logic (sink);Input phase breaks drive;overcurrent between output phases and earth drive;overheating protection drive;short-circuit between motor phases drive;thermal protection drive |
| Control of asynchronous and synchronous motors; including IE2 loop, IE3 and PM motors in open |
| integration in SoMachine™ |
| Operation in velocity mode and torque control (with current limitation) |
| Customizable and flexible application functions with ATV logic (up to 50 Function blocks) |
| Numerous application functions for targeted application segments |
| Embedded safety functions dedicated to targeted application segments |
| 1-1/2 hp for heavy duty horsepower rating |
| 13.6 A at 200 VAC, 11.5 A at 240 VAC for heavy duty amperage rating |