or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ ATV320U04M2C Altivar™ 320 1-Phase Compact AC Variable Speed Drive With Class C2 Integrated EMC Filter, 200/240 VAC, 5/6 A, 1/2 hp, 2.83 in W x 4.29 in D
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ ATV320U04M2C Altivar™ 320 1-Phase Compact AC Variable Speed Drive With Class C2 Integrated EMC Filter, 200/240 VAC, 5/6 A, 1/2 hp, 2.83 in W x 4.29 in D
SKU1001284
MFGR #ATV320U04M2C
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ AC Variable Speed Drive, 1-Phase Compact, Series: Altivar™ 320, 200/240 VAC, 5/6 A, 1/2 hp, 2.83 in Width, 4.29 in Depth, 5.63 in Height, IP20 Enclosure
Schneider Electric Square D™ AC Variable Speed Drive, 1-Phase Compact, Series: Altivar™ 320, 200/240 VAC, 5/6 A, 1/2 hp, 2.83 in Width, 4.29 in Depth, 5.63 in Height, IP20 Enclosure
Alternate Catalog Number ATV320U04M2C Application Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV320U04M2C Communication Modbus serial;CANopen Country of Origin ID Currency USD Current Rating 3.3 A Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 320.00 Gross Volume per Pack Metric 5243.84 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0121 lb Gross Weight per Pack Metric 1.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 11.5000 in Height [Metric] 11.5000 cm Input Voltage 200...240 V - 15...10 % Item Group 22152 Length 19.5000 in Length [Metric] 19.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=424768478&lang=en-us Mounting Wall Mount Returnable Y Series Altivar™ 320 Standard IP20 Substitute Product Catalog Number VW3A3609 Type 1-Phase Compact UNSPSC 39122001 Width [Metric] 18.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 5/6 Depth 4.29 in Horsepower 1/2 Voltage Rating 200/240 Width 18.5000 in Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors Applications Voltage/frequency ratio, 5 points;flux vector control without sensor, standard;voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f;flux vector control without sensor - Energy Saving;voltage/frequency ratio, 2 points;Positive logic (source);negative logic (sink);Input phase breaks drive;overcurrent between output phases and earth drive;overheating protection drive;short-circuit between motor phases drive;thermal protection drive Control of asynchronous and synchronous motors; including IE2 loop, IE3 and PM motors in open MachineStruxure integration in SoMachine™ Operation in velocity mode and torque control (with current limitation) Customizable and flexible application functions with ATV logic (up to 50 Function blocks) Numerous application functions for targeted application segments Embedded safety functions dedicated to targeted application segments 1/2 hp for heavy duty horsepower rating 6 A at 200 VAC, 5 A at 240 VAC for heavy duty amperage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV320U04M2C |
| Application | Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV320U04M2C |
| Communication | Modbus serial;CANopen |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Current Rating | 3.3 A |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 320.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5243.84 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0121 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 11.5000 in |
| Height [Metric] | 11.5000 cm |
| Input Voltage | 200...240 V - 15...10 % |
| Item Group | 22152 |
| Length | 19.5000 in |
| Length [Metric] | 19.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=424768478&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mount |
| Returnable | Y |
| Series | Altivar™ 320 |
| Standard | IP20 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3A3609 |
| Type | 1-Phase Compact |
| UNSPSC | 39122001 |
| Width [Metric] | 18.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 5/6 |
| Depth | 4.29 in |
| Horsepower | 1/2 |
| Voltage Rating | 200/240 |
| Width | 18.5000 in |
| Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors Applications |
| Voltage/frequency ratio, 5 points;flux vector control without sensor, standard;voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f;flux vector control without sensor - Energy Saving;voltage/frequency ratio, 2 points;Positive logic (source);negative logic (sink);Input phase breaks drive;overcurrent between output phases and earth drive;overheating protection drive;short-circuit between motor phases drive;thermal protection drive |
| Control of asynchronous and synchronous motors; including IE2 loop, IE3 and PM motors in open |
| MachineStruxure integration in SoMachine™ |
| Operation in velocity mode and torque control (with current limitation) |
| Customizable and flexible application functions with ATV logic (up to 50 Function blocks) |
| Numerous application functions for targeted application segments |
| Embedded safety functions dedicated to targeted application segments |
| 1/2 hp for heavy duty horsepower rating |
| 6 A at 200 VAC, 5 A at 240 VAC for heavy duty amperage rating |