or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ 8501KPR12V14 Type K General Purpose Relay With Standard Cover, 10 A, 8 Pin, 2CO/DPDT Contact, 300 VAC, 30 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ 8501KPR12V14 Type K General Purpose Relay With Standard Cover, 10 A, 8 Pin, 2CO/DPDT Contact, 300 VAC, 30 VDC V Coil
SKU926841
MFGR #8501KPR12V14
Call For Price
List: Schneider Electric Square D™ General Purpose Relay, Type K, Series: 8501K, 10 A, 0.33 hp, 1 hp Power, 300 VAC, 30 VDC Coil, 2CO/DPDT Contact Form, 8 Pins, 2 Pole, DIN Rail/Socket Mounting, Octal Pin/Plug-In/Screw Clamp Terminal, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 2.66 in H x 1.4 in W x 1.4 in D Dimensions
Schneider Electric Square D™ General Purpose Relay, Type K, Series: 8501K, 10 A, 0.33 hp, 1 hp Power, 300 VAC, 30 VDC Coil, 2CO/DPDT Contact Form, 8 Pins, 2 Pole, DIN Rail/Socket Mounting, Octal Pin/Plug-In/Screw Clamp Terminal, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 2.66 in H x 1.4 in W x 1.4 in D Dimensions
Alternate Catalog Number 8501KPR12V14 Application Material Handling, Processing, Lighting Control, HVAC/R and Industrial Applications ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 8501KPR12V14 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 7.80 Gross Volume per Pack Metric 127.87 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9525 lb Gross Weight per Pack Metric 90.72 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410060 Height 4.3180 in Height [Metric] 4.3180 cm Item Group 21141 Length 6.8580 in Length [Metric] 7.6200 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421969086&lang=en-us Mounting Socket Pickup Voltage 24 V AC Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Substitute Product Catalog Number 8501NH7 Type General purpose;DPDT;Relay UNSPSC 39122325 UPC 11 78590198110 UPC 12 785901981107 Width 4.3180 in Width [Metric] 4.3180 cm Material Handling, Processing, Lighting Control, HVAC/R and Industrial Applications No indicator;Without test button Without test button and LED 1 hp at 277 VAC, 0.33 hp at 120 VAC power rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 8501KPR12V14 |
| Application | Material Handling, Processing, Lighting Control, HVAC/R and Industrial Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8501KPR12V14 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 7.80 |
| Gross Volume per Pack Metric | 127.87 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9525 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 90.72 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410060 |
| Height | 4.3180 in |
| Height [Metric] | 4.3180 cm |
| Item Group | 21141 |
| Length | 6.8580 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421969086&lang=en-us |
| Mounting | Socket |
| Pickup Voltage | 24 V AC |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Substitute Product Catalog Number | 8501NH7 |
| Type | General purpose;DPDT;Relay |
| UNSPSC | 39122325 |
| UPC 11 | 78590198110 |
| UPC 12 | 785901981107 |
| Width | 4.3180 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| Material Handling, Processing, Lighting Control, HVAC/R and Industrial Applications |
| No indicator;Without test button |
| Without test button and LED |
| 1 hp at 277 VAC, 0.33 hp at 120 VAC power rating |