or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric S47360 Breaker Shunt Trip, 24 to 30 VDC
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric S47360 Breaker Shunt Trip, 24 to 30 VDC
SKU611427
MFGR #S47360
Call For Price
List: Schneider Electric S47360 CB SHUNT TRIP/CLOSE 24-30V DC
Schneider Electric S47360 CB SHUNT TRIP/CLOSE 24-30V DC
Alternate Catalog Number S47360 Application NW;Y-frame;NT;Masterpact NT Masterpact;Masterpact NW Masterpact ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number S47360 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 105.60 Gross Volume per Pack Metric 1730.47 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.2680 lb Gross Weight per Pack Metric 226.80 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908120 Height 2.5000 in Height [Metric] 2.5000 cm Item Group 01290 Length 6.0000 in Length [Metric] 6.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423261675&lang=en-us Returnable Y Suitable For Use With Masterpact™ NT, NW, Y Frame Circuit Breakers Type SHUNT TRIP UNSPSC 39121601 UPC 11 78590197931 UPC 12 785901979319 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Voltage Rating 24 to 30 VDC NW;Y-frame;NT;Masterpact NT Masterpact;Masterpact NW Masterpact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | S47360 |
| Application | NW;Y-frame;NT;Masterpact NT Masterpact;Masterpact NW Masterpact |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | S47360 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 105.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1730.47 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.2680 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 226.80 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908120 |
| Height | 2.5000 in |
| Height [Metric] | 2.5000 cm |
| Item Group | 01290 |
| Length | 6.0000 in |
| Length [Metric] | 6.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423261675&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Suitable For Use With | Masterpact™ NT, NW, Y Frame Circuit Breakers |
| Type | SHUNT TRIP |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590197931 |
| UPC 12 | 785901979319 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Voltage Rating | 24 to 30 VDC |
| NW;Y-frame;NT;Masterpact NT Masterpact;Masterpact NW Masterpact |