or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric S33982 Sensor Plug, For Use With Masterpact™ NW, Masterpact™ NT and PowerPact™ R Frame Molded Case Circuit Breaker, 2000 A
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric S33982 Sensor Plug, For Use With Masterpact™ NW, Masterpact™ NT and PowerPact™ R Frame Molded Case Circuit Breaker, 2000 A
SKU1032563
MFGR #S33982
Call For Price
List: Schneider Electric S33982 CIRCUIT BREAKER 2000A SENSOR PLUG
Schneider Electric S33982 CIRCUIT BREAKER 2000A SENSOR PLUG
Alternate Catalog Number S33982 Amperage Rating 2k A Application NT;R-Frame;NW;PowerPact R PowerPact;Masterpact NT Masterpact;Masterpact NW Masterpact ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number S33982 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 40.50 Gross Volume per Pack Metric 663.67 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3629 lb Gross Weight per Pack Metric 36.29 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908120 Height 3.8100 in Height [Metric] 3.8100 cm Item Group 01290 Length 15.2400 in Length [Metric] 15.2400 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423264185&lang=en-us Returnable Y Trip Range 2000 A Type SENSOR PLUG UNSPSC 39121601 UPC 11 78590193965 UPC 12 785901939658 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.4300 in Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Specifications 2000 A Suitable For Use With Masterpact™ NW, Masterpact™ NT and PowerPact™ R Frame Molded Case Circuit Breaker NT;R-Frame;NW;PowerPact R PowerPact;Masterpact NT Masterpact;Masterpact NW Masterpact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | S33982 |
| Amperage Rating | 2k A |
| Application | NT;R-Frame;NW;PowerPact R PowerPact;Masterpact NT Masterpact;Masterpact NW Masterpact |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | S33982 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 40.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 663.67 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3629 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 36.29 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908120 |
| Height | 3.8100 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Item Group | 01290 |
| Length | 15.2400 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423264185&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Trip Range | 2000 A |
| Type | SENSOR PLUG |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590193965 |
| UPC 12 | 785901939658 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.4300 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Specifications | 2000 A |
| Suitable For Use With | Masterpact™ NW, Masterpact™ NT and PowerPact™ R Frame Molded Case Circuit Breaker |
| NT;R-Frame;NW;PowerPact R PowerPact;Masterpact NT Masterpact;Masterpact NW Masterpact |